Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bank Anglii ogłosił decyzję w sprawie podwyżki stóp procentowych

Bank Anglii ogłosił, że po niespodziewanym skoku inflacji stopy procentowe w wielkiej Brytanii wzrosły po raz 11. w ciągu ostatnich dwóch lat.

Członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej Banku (MPC) zagłosowali stosunkiem głosów siedem do dwóch za podwyższeniem stóp procentowych z 4% do 4,25%.


Bank poinformował również, że obecnie spodziewa się nieznacznego wzrostu gospodarczego w drugim kwartale roku.

Ponadto inflacja ma w tym roku ponownie spaść pomimo niespodziewanego wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w zeszłym miesiącu do 10,4%.

Decyzja ta jest 11. z rzędu podwyżką stóp procentowych ogłoszoną przez Bank Anglii.

BoE stał w obliczu trudnej decyzji, ważąc potrzebę powstrzymania inflacji z obawami związanymi z problemami bankowymi i możliwością, że mogą zacząć ograniczać akcję kredytową.


Jednak wczorajsze dane pokazujące, że inflacja wzrosła do 10,4% w lutym, zamiast dalej spadać, natychmiast zmieniły dzisiejsze ogłoszenie w kierunku podwyżki stopy procentowej o ćwierć punktu procentowego.

Wczoraj podano, że stopa inflacji w Wielkiej Brytanii niespodziewanie wzrosła.

Urząd Statystyk Narodowych (ONS) obliczył wskaźnik inflacji cen konsumpcyjnych (CPI) na poziomie 10,4% w ciągu 12 miesięcy do lutego.


Jest to wzrost w porównaniu z roczną stopą 10,1% w poprzednim miesiącu.

Jak podał ONS, jest to spowodowane rosnącymi kosztami napojów alkoholowych w pubach i żywności, która częściowo podrożała w wyniku niedawnego niedoboru warzyw.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kiedy zmiana czasu na letni w Wielkiej Brytanii?
 Czytaj następny artykuł:
Dlaczego inflacja w Wielkiej Brytanii jest wyższa niż w innych krajach?