Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kiedy zmiana czasu na letni w Wielkiej Brytanii?

Ponieważ poranki stają się coraz jaśniejsze, a dni stają się coraz dłuższe, uwaga zwraca się na, to kiedy zegary „przeskoczą” do przodu, aby dać nam jeszcze więcej światła dziennego.

Każdego roku zegary są przesuwane do przodu wiosną, gdy przechodzimy na brytyjski czas letni, zanim zostaną cofnięte jesienią, aby przywrócić nam czas Greenwich.


Pierwsza zmiana czasu w 2023 roku jest tuż za rogiem i zegary zostaną przestawione już w ten weekend.

Kiedy zmiana czasu w Wielkiej Brytanii?

Zegarki zawsze przestawia się do przodu o godzinie 1 w nocy w ostatnią niedzielę marca, która w tym roku przypada na niedzielę 26 marca.

Powodem tego czasu jest spowodowanie mniejszych zakłóceń w szkołach i biznesie.


Niestety oznacza to skrócenie snu i całego weekendu o godzinę, ale w zamian zobaczymy więcej światła dziennego wieczorem. Po zmianie czasu dni będą też wydawały się dłuższe.

Kiedy cofamy zegary w 2023 roku?

Jesienią zegary zostaną ponownie cofnięte o godzinie 2:00 w ostatnią niedzielę października, która w tym roku przypada na niedzielę 29 października.

Oznacza to dodatkową godzinę w łóżku na niedzielne leżenie i zapewni dodatkową godzinę światła dziennego, gdy nadejdą ciemne noce.

Zobacz też:


Dlaczego zmieniamy czas dwa razy w roku?

Chociaż nie ma ku temu żadnego naukowego powodu, zegary są zmieniane, aby w pełni wykorzystać światło dzienne podczas pór roku.

Konieczność zmian czasu uzasadnia się przede wszystkim względami ekonomicznymi, mają one docelowo spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.


Zimą, kiedy wczesnym rankiem jest jeszcze ciemno, korzystniejsze wydaje się cofnięcie czasu, tak aby nie trzeba było nadmiernie eksploatować prądu.

Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Czas letni po raz pierwszy wprowadzono w Niemczech w czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku.

Następnie pomysł ten został zaadaptowany przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Wielka Brytania przyjęła czas letni podczas drugiej wojny światowej – przesuwając zegary o dwie godziny do przodu – chociaż w 1947 r. Wróciło to do przestawiania czasu o godzinę do przodu.

W Polsce czas letni pojawił się podczas II wojny światowej, potem był zaś stosowany z przerwami i nieprzerwanie od 1977 roku.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Miliony użytkowników telefonów komórkowych i Internetu zapłacą więcej za rachunki od przyszłego tygodnia
 Czytaj następny artykuł:
Bank Anglii ogłosił decyzję w sprawie podwyżki stóp procentowych