Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pełna lista produktów spożywczych w UK, których cena się podwoiła w ciągu roku

Mięso, jogurt i warzywa należą do produktów, których cena w Wielkiej Brytanii się prawie podwoiła w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Analiza ponad 26 000 produktów w sieciach Aldi, Asda, Lidl, Morrisons, Ocado, Sainsbury's, Tesco i Waitrose wykazała, że ​​ceny soków, czekolady, wody, ryb, schłodzonych dań gotowych i serów również nadal rosną.


Nowe dane zostały opublikowane w czasie, gdy Downing Street przygotowuje się do dzisiejszego szczytu z szefami ds. żywności, rolnictwa i supermarketów.

Według Which? food tracker inflacja cen żywności nieznacznie spadła – z 17,2% w marcu do 17,1% w kwietniu, ale wraz ze wzrostem kosztów w wielu dziedzinach życia, wiele ludzi ma nadal problemy ze związaniem końca z końcem.

Pozycje budżetowe marek własnych supermarketów podrożały w kwietniu o 25% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Chociaż produkty te są nadal zwykle najtańsze z dostępnych, skala tych wzrostów cen pokazuje, jak bardzo klienci o niskich dochodach odczuwają gwałtowny wzrost inflacji.


Tymczasem inflacja produktów markowych nie wykazała żadnych zmian, pozostając na poziomie 13,8%.

Poniżej przedstawimy pełną listę produktów, których cena się prawie podwoiła w ciągu roku:

  • Frankfurterki Morliny w Asda podrożały ze średnio 1,25 GBP do 2,42 GBP – wzrost o 93,8% •
  • Cztery brązowe cebule w Morrisons podrożały z 65 pensów do 1,24 GBP – wzrost o 90,8%
  • Lancashire Farm Natural Bio Jogurt 1 kg podrożał z 1,18 GBP do 2,18 GBP – wzrost o 85,3%
  • Aberdoyle Dairies Natural Cottage Cheese 300 g w Lidlu podrożał ze średnio 67 pensów do 1,34 GBP – wzrost o 100,9%
  • Cena 260 g łososia (own-brand salmon tails) w Tesco wzrosła z 3 GBP do 4,54 GBP – wzrost o 51,4%


Rebecca Tobi, starszy menedżer ds. zaangażowania biznesu i inwestorów w The Food Foundation, powiedziała: „Wiemy, że obecny kryzys cen żywności powoduje, że wiele gospodarstw domowych ogranicza podstawowe artykuły”.

„Ponieważ poziom ubóstwa żywnościowego wśród dzieci podwoił się w ciągu roku do stycznia 2023 r., rząd i przedsiębiorstwa muszą podjąć pilne działania, aby zapewnić wszystkim dostęp do zdrowych podstawowych produktów, takich jak owoce i warzywa”.

„Jeśli nie, będziemy świadkami długoterminowych zdrowotnych i ekonomicznych konsekwencji kryzysu związanego z kosztami życia, który będzie się rozgrywał przez wiele lat” - dodała.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair, easyJet i Jet 2. Podróżni ostrzeżeni przed anulowaniem lotów do unijnego kraju
 Czytaj następny artykuł:
Isle of Man rozważa wycofanie gotówki w postaci monet 1-pensowych, 2-pensowych i 5-pensowych