Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

11 milionów Brytyjczyków ma problemy z opłaceniem rachunków. Niektórzy mogą uzyskać 350 GBP dotacji

Najnowsze dane pokazały, że prawie 11 milionów ludzi walczy o to, aby nadążyć z opłacaniem rachunków i spłatami kredytów.

Według badania przeprowadzonego Financial Conduct Authority (FCA), na które powołuje się Sky Nes, mniej więcej co piąta osoba dorosła miała problemy z opłacaniem zobowiązań finansowych na początku tego roku.


Dane pokazały, że liczba osób borykających się z problemami wzrosła z 7,8 miliona w maju ubiegłego roku do 10,9 miliona w styczniu tego roku.

Tymczasem dodatkowe 1,4 miliona osób nie spłaciło pożyczki lub rachunku, co stanowi wzrost z 4,2 miliona w maju 2022 r. do 5,6 miliona na początku tego roku.

FCA opublikowała te dane na podstawie ankiety Financial Lives przeprowadzonej wśród 5000 osób w wieku 18 lat i starszych w Wielkiej Brytanii.

Badanie ujawniło również niszczycielski wpływ kryzysu związanego z kosztami utrzymania na zdrowie psychiczne populacji.

Brak snu z powodu zmartwień o pieniądze.

Około 28,4 miliona osób stwierdziło, że w styczniu tego roku odczuwało większy niepokój i stres w porównaniu z sześcioma miesiącami wcześniej, z powodu trudnej sytuacji finansowej.

Ponad jedna czwarta (28%) stwierdziła, że ​​nie mogła spać z powodu zmartwień związanych z pieniędzmi.

Ludzie opisali środki, które podjęli, aby utrzymać się na powierzchni — jedna kobieta skorzystała z kredytu na pokrycie zakupów spożywczych, ubezpieczenia domu i naprawy samochodu.


Inna kobieta wydała wszystkie swoje oszczędności na napełnienie zbiornika oleju, którego używa do ogrzewania domu, podczas gdy inna przestała widywać się z rodziną ze względu na koszty dojazdu na duże odległości, aby się z nimi zobaczyć.

Około 11% ankietowanych przyznało się do odkładania spraw finansowych na później – ignorowania ostrzeżeń i pozostawiania nieotwartych listów.

Cięcia wydatków

Badanie wykazało również, że 29% osób posiadających kredyt hipoteczny i 34% najemców doświadczyło podwyżek płatności w ciągu sześciu miesięcy do stycznia tego roku.

Około 6,2 miliona osób, które miały polisy ubezpieczeniowe w maju ubiegłego roku, anulowało lub ograniczyło swoje ubezpieczenie do początku 2023 roku.

Tymczasem osobna ankieta przeprowadzona w kwietniu przez HSBC wykazała, że ​​78% osób w Wielkiej Brytanii aktywnie szuka sposobów na obniżenie wydatków.


Prawie połowa z 2100 ankietowanych stwierdziła, że​​ograniczyła wydatki, które nie są niezbędne, podczas gdy około 40% stwierdziło, że trzyma się bardziej napiętych budżetów.

Około 45% stwierdziło, że chce obniżyć wydatki za zakupy spożywcze, robiąc zakupy w tańszym supermarkecie.

Bank HSBC poinformował też, że jego klienci każdego miesiąca anulują ponad 200 000 subskrypcji w serwisach internetowych i streamingowych.

Pomoc jest dostępna.

Osoby korzystające ze świadczeń uzależnionych od dochodów mogą otrzymać w tym roku 900 funtów – podzielone na trzy raty, z których pierwsza zaczęła trafiać na konta bankowe w zeszłym miesiącu.

Dodatkowo ponad 11 milionów emerytów jest uprawnionych do otrzymania płatności o wartości do 600 funtów z Departamentu Pracy i Emerytur tej zimy.

Zobacz też:


Kolejna płatność z tytułu kosztów utrzymania jest przeznaczona dla osób pobierających świadczenia z powodu niepełnosprawności, którym latem zostanie wypłacone 150 funtów.

Tysiące mieszkańców Wielkiej Brytanii, które nie otrzymują żadnych świadczeń, również mogą kwalifikować się do płatności z tytułu kosztów utrzymania.

Fundusz Wsparcia Gospodarstw Domowych powstał po raz pierwszy w 2021 roku. Jego wartość wynosi obecnie 842 mln funtów.

Był kilkakrotnie przedłużany przez ministrów finansów w ogłoszeniu budżetu w marcu i listopadzie 2022 r. oraz ponownie w budżecie wiosennym 2023 r.

Zasadniczo fundusz ten ma pomóc osobom o najniższych dochodach pokryć koszty utrzymania.


Osoby takie często nie muszą otrzymywać benefitów, aby otrzymać gotówkę, a uprawnione gospodarstwa domowe mogą otrzymać nawet do 350 GBP.

Każda lokalna rada otrzymuje część pieniędzy, która jest zależna od populacji, potrzeb i wielkości obszaru.

Wymagania, jakie należy spełnić do zakwalifikowania się do otrzymania pomocy, różnią się w zależności od miejsca zamieszkania, więc warto sprawdzić bezpośrednio w swoim Councilu.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Trzej główni dostawcy energii w UK zapłacą klientom po 70 GBP. Sprawdź, czy należy Ci się gotówka
 Czytaj następny artykuł:
Brytyjscy rolnicy wyrzucają ogórki, bo rynek zalewają tańsze importowane z zagranicy