Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Inflacja w UK spadła do 8,7%, ale ceny żywności nadal szybko rosną

Stopa inflacji w Wielkiej Brytanii w końcu powróciła do jednocyfrowych wartości po raz pierwszy od zeszłego lata, spadając do 8,7% w zeszłym miesiącu.

Jednak inflacja cen żywności pozostaje blisko 20%, a inflacja cen bazowych jest najwyższa od 30 lat – podało Sky News.


Urząd Statystyk Narodowych (ONS) stwierdził, że spadek wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) był spowodowany głównie stabilnymi kosztami gazu i energii elektrycznej w kwietniu w porównaniu z bezprecedensowym skokiem odnotowanym w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

W kwietniu ubiegłego roku limit cen energii został podniesiony o 54% do 1 971 funtów, co odzwierciedlało wpływ wojny Rosji na Ukrainie na europejskie dostawy gazu i energii elektrycznej.

Koszty energii są głównym źródłem kryzysu kosztów utrzymania od czasu inwazji, napędzając nie tylko rachunki za energię gospodarstw domowych, ale także ceny produkcji i transportu, które nadal przenikają w gospodarkę.

Chociaż tempo wzrostu cen zwolniło, nie spadło tak bardzo, jak oczekiwali ekonomiści ankietowani przez Reuters i Bank of England.


Ekonomiści prognozowali stopę 8,2%, podczas gdy Bank spodziewał się 8,4%.

Spadek nie polepszy też budżetów rodzinnych, ponieważ zarobki nadal nie nadążają za tempem wzrostu cen.

Inflacja cen żywności wyniosła w kwietniu 19,1%, co oznacza nieznaczny spadek z 19,2% w marcu.

Bank Anglii próbuje walczyć ze wzrostem cen poprzez podwyżki stóp procentowych w celu osłabienia popytu w gospodarce.


Istnieje wiele spekulacji, czy stopa procentowa Banku zostanie podniesiona w przyszłym miesiącu po 12 kolejnych podwyżkach.

W swojej ostatniej ocenie gospodarki Wielkiej Brytanii Międzynarodowy Fundusz Walutowy zasugerował, że potrzebne są dalsze podwyżki stóp procentowych.

Wśród organów ustalających stopy procentowe istnieje również obawa, że ​​wzrost płac w walce z inflacją mogą napędzać wzrost cen w przyszłości.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Netflix rozpoczyna walkę z udostępnianiem kont w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Policja badająca zniknięcie Madeleine McCann przeszukuje zbiornik wodny w Portugalii