Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjskie supermarkety nie czerpały zysków z wysokich cen – twierdzi szef Sainsbury's

Supermarkety nie wykorzystywały wysokich stóp inflacji jako przykrywki dla osiągania wyższych zysków, powiedział BBC szef Sainsbury's.

Zapytany, czy drugi co do wielkości supermarket w Wielkiej Brytanii czerpał z tego zyski, Simon Roberts powiedział: „Absolutnie nie”.


Krytycy oskarżyli sprzedawców żywności o „chciwość” – podnoszenie cen w celu zwiększenia zysków.

Organ nadzorujący konkurencję powiedział, że przyjrzy się, jak działa rynek spożywczy.

Jednak Simon Roberts powiedział BBC, że Sainsbury's i inne sieci spożywcze wydały pieniądze na „walkę z inflacją” i uniknięcie przenoszenia wszystkich rosnących kosztów na konsumentów.

„Osiągnęliśmy mniejszy zysk rok do roku, a to dlatego, że podjęliśmy naprawdę świadome decyzje, aby utrzymać nasze ceny na jak najniższym poziomie” – powiedział Roberts.


Sainsbury's zarobił 690 mln funtów przed opodatkowaniem w okresie do marca, co oznacza spadek z 730 mln funtów w poprzednim roku.

Coraz częściej pojawiają się apele o większą jasność co do sposobu ustalania cen żywności.

Ceny żywności w Wielkiej Brytanii rosły w kwietniu w najszybszym tempie od prawie 45 lat, a podstawowe produkty, takie jak cukier, mleko i makaron, gwałtownie podrożały.

Ogólna stopa inflacji w kraju jednak spadła i po raz pierwszy od sierpnia zeszłego roku osiągnęła jednocyfrowe wartości.

Mimo to tempo wzrostu cen artykułów spożywczych zwolniło tylko nieznacznie w ciągu roku w i jest na bliskim rekordowego poziomu 19,1%.


Inflacja jest miarą kosztów utrzymania i aby ją obliczyć, Urząd Statystyk Narodowych (ONS) śledzi ceny setek artykułów codziennego użytku, zwanych „koszykiem towarów”.

Wskaźnik ten gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich 18 miesięcy, a ceny żywności i energii poszybowały w górę, pozostawiając wiele gospodarstw domowych w trudnej sytuacji.

Minister finansów Jeremy Hunt powiedział BBC, że gwałtowny spadek był „mile widziany”, ale przyznał: „Pod tymi liczbami są rzeczy, które pokazują, że ta bitwa jest daleka od zakończenia”.

Jak stwierdził minister finansów, ceny żywności są „niepokojąco wysokie” w Wielkiej Brytanii.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjskie linie lotnicze odwołały loty, RAC wydaje ostrzeżenie przed podróżami w Bank Holiday
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways. Podróżni ostrzeżeni przed nowymi zasadami, od paszportów po bagaż podręczny