Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways. Podróżni ostrzeżeni przed nowymi zasadami, od paszportów po bagaż podręczny

Podróżni zostali ostrzeżeni, aby każdy, kto planuje wyjazd latem, zapoznał się z najnowszymi zasadami, zanim uda się na lotnisko, aby zaoszczędzić cenny czas i pieniądze podczas podróży.

Ponieważ biura turystyczne odnotowują w tym roku rekordową liczbę rezerwacji, mieszkańcy Wielkiej Brytanii wyruszają na wakacje, ale w ostatnich latach zaszło wiele zmian w sposobie podróżowania, w tym zmiany spowodowane wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, nowe ograniczenia podróży w niektórych krajach, a linie lotnicze aktualizują swoje zasady dotyczące bagażu podręcznego.


Osoby, które nie podróżowały przez jakiś czas samolotami za granicę, powinny się upewnić, że poznają zmiany, które weszły w życie od czasu ostatniej podróży.

Oto pięć kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać przed wyjazdem.

Paszporty

Odkąd Wielka Brytania opuściła UE, obowiązują nowe zasady dla osób posługujących się brytyjskimi paszportami oraz dla obywateli Unii Europejskiej chcącymi wjechać do UK.

Przed Brexitem posiadacze brytyjskich paszportów mogli podróżować do i z UE, o ile mieli ważny paszport.


Teraz pasażerowie chcący podróżować do Unii Europejskiej muszą jednak sprawdzić datę wystawienia. Jeśli paszport będzie miał więcej niż 10 lat w dniu wjazdu, nie zostaną wpuszczeni.

Natomiast od 1 października 2021 r. wjazd dla Polaków lub innych obywateli UE do Wielkiej Brytanii jest możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Nie ma możliwości wjazdu na dowodzie osobistym.

Osoby posiadające status osiedlonego lub tymczasowo osiedlonego, który uzyskały ten status na podstawie dowodu osobistego, będą mogły przekraczać granicę brytyjską na podstawie dowodu osobistego do końca 2025 roku.

Bramki na lotnisku

Chociaż niektóre lotniska w UK zniosły już limity płynów to na większości lotnisk zasady dotyczące płynów, do których wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, pozostają takie same.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pojemniki nie mogą zawierać więcej niż 100 ml płynu w torbie, a wszelkie płyny należy umieścić w przezroczystej plastikowej torbie.


Jednak do czerwca 2024 roku pasażerowie podróżujący przez większość lotnisk w Wielkiej Brytanii będą mogli po raz pierwszy od 16 lat przewozić w bagażu podręcznym napoje, kosmetyki do makijażu i płyny w większej ilości.

Zasady dotyczące bagażu podręcznego

W ciągu ostatnich lat wiele linii lotniczych zmieniło swoje zasady dotyczące bagażu podręcznego. Pojawienie się na lotnisku ze zbyt dużą lub zbyt ciężką torbą może sporo kosztować.

Zawsze warto sprawdzić, jakie są zasady linii lotniczych i w razie potrzeby dokonać rezerwacji bagażu.

Więcej o bagażu podręcznym podczas lotów liniami Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways przeczytasz tutaj.

Ubezpieczenie zdrowotne w podróży

Dobrą wiadomością dla podróżujących za granicę jest to, że od dwóch lat obowiązuje nowy system ubezpieczeń zdrowotnych.

Brytyjczycy i obywatele UE na stałe osiedleni w Wielkiej Brytanii mogą teraz ubiegać się o brytyjską kartę GHIC, która zastąpiła EHIC po brexicie.


GHIC obejmuje opiekę zdrowotną, która jest objęta ustawowym systemem opieki zdrowotnej w odwiedzanym kraju, co oznacza, że ​​można bezpłatnie korzystać ze szpitali i lekarzy.

Wnioski o wydanie karty są bezpłatne i można je złożyć za pośrednictwem strony internetowej rządu Wielkiej Brytanii.

Strajki i zakłócenia

Jednym z elementów podróży, który znacznie się zmienił w ciągu ostatnich trzech lat, jest prawdopodobieństwo zakłóceń, ponieważ w zeszłym roku na lotniskach w całym kraju panował powszechny chaos i długie kolejki.

Chociaż dopiero okaże się, jak bardzo wpłynie to na podróże tego lata, wczesne oznaki sugerują, że operacje nie będą płynne.

Kolejną dodatkową komplikacją są strajki, które obecnie toczą się na lotniskach, w wieżach kontrolerów ruchu lotniczego i na kolei.

Zobacz też:


Ryanair, easyJet i Jet 2 ciągle ostrzegają podróżnych przed panującymi strajkami.

Na początku tego miesiąca doszło do poważnych zakłóceń, kiedy pracownicy linii lotniczych rozpoczęli strajk we Francji.

Ryanair odwołał 220 lotów, co odpowiada prawie za 40 000 miejsc. British Airways odwołało około 20 lotów, a easyJet anulował 28.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjskie supermarkety nie czerpały zysków z wysokich cen – twierdzi szef Sainsbury's
 Czytaj następny artykuł:
Rachunki za energię w Wielkiej Brytanii pozostaną wysokie pomimo obniżki cen