Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rachunki za energię w Wielkiej Brytanii pozostaną wysokie pomimo obniżki cen

Eksperci ostrzegają, że rachunki za energię w Wielkiej Brytanii pozostaną wysokie pomimo obniżki cen od lipca.

Po tym, jak regulator obniżył limit cen energii dla Anglii, Szkocji i Walii typowe gospodarstwo domowe będzie płacić 2 074 funty rocznie za gaz i energię elektryczną od lipca, czyli o 426 funtów rocznie mniej niż obecnie.


Pomoc rządowa w ostatnich miesiącach ograniczyła rachunki do 2500 funtów.

Nie oczekuje się jednak dalszego spadku cen w pozostałej części roku, a zimą rachunki mogą wzrosnąć.

Martin Lewis z MoneySavingExpert powiedział, że zimą w 2023 r. rachunki będą na takim samym poziomie jak zeszłej zimy.

Chociaż ceny są niższe, gospodarstwa domowe nie otrzymają już zniżki w wysokości 400 funtów od rządu, którą otrzymały wcześniej.

„Ludzie nadal będą płacić dwa razy więcej niż przed kryzysem energetycznym” – dodał.


Natomiast Kate Mulvany z firmy analitycznej Cornwall Insight powiedziała, że dalsze znaczne spadki rachunków są mało prawdopodobne, zwłaszcza jeśli w całej Europie by panowała mroźna zima, a Wielka Brytania konkurowałaby o zakup energii z innymi krajami.

Na początku tego tygodnia minister energetyki Kataru ostrzegł, że „najgorsze dopiero nadejdzie” w przypadku niedoborów gazu w Europie, sugerując, że ceny mogą ponownie wzrosnąć.

W rozmowie ze Sky News kanclerz Jeremy Hunt został zapytany, czy podjąłby działania wspierające gospodarstwa domowe, gdyby rachunki za energię znów zaczęły rosnąć.

Powiedział, że działania rządu w ciągu ostatnich kilku miesięcy pokazały, że jest on „gotowy zrobić wszystko, co trzeba”.

„Jesteśmy bardzo świadomi presji, z jakimi borykają się rodziny i chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby je wesprzeć” – powiedział.


W tym tygodniu Ofgem ogłosił, że jego pułap cenowy dla 27 milionów gospodarstw domowych korzystających z domyślnych taryf z poleceniem zapłaty spadnie do 2 074 GBP.

Jest to spadek o 1206 GBP w porównaniu z obecną kwotą 3 280 GBP i jest to pierwszy odczuwalny spadek rachunków za energię od dwóch lat.

Jednak, ponieważ obecnie obowiązuje gwarancja cen energii w wysokości 2500 GBP realny spadek, jaki odczują typowe gospodarstwa domowe płacące poleceniem zapłaty to 426 GBP, zależy to jednak od zużycia energii.

Zobacz też:


Mimo że rachunki za energię spadną, to, co płacimy za gaz i prąd, jest nadal potwornie wysokie w porównaniu z półtora rokiem temu.

W lutym 2021 r. limit cenowy Ofgem wynosił 1042 GBP.

Powodem spadku ostatniego pułapu cenowego jest obniżenie hurtowych kosztów gazu – jednak ceny hurtowe nadal budzą niepokój, nawet gdy rynek się stabilizuje.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways. Podróżni ostrzeżeni przed nowymi zasadami, od paszportów po bagaż podręczny
 Czytaj następny artykuł:
Kanclerz poprze Bank Anglii, jeśli będzie chciał podnieść stopy procentowe do 5,5%