Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kanclerz poprze Bank Anglii, jeśli będzie chciał podnieść stopy procentowe do 5,5%

Jeremy Hunt na łamach Sky News powiedział, że będzie czuł się komfortowo, gdy Wielka Brytania pogrąży się w recesji, jeśli to jest potrzebne do obniżenia inflacji.

Brytyjski minister finansów powiedział też, że w pełni poprze Bank Anglii, jeśli będzie chciał podnieść stopy procentowe, potencjalnie do poziomu 5,5%, ponieważ walczy on z wyższymi, niż oczekiwano cenami.


Zapytany przez Sky News, czy „czułby się komfortowo, gdyby Bank Anglii robił wszystko, co w jego mocy, aby obniżyć inflację, nawet jeśli potencjalnie mogłoby to przyspieszyć recesję”, powiedział: „Tak, ponieważ ostatecznie inflacja jest źródłem niestabilności”.

„Jeśli chcemy mieć dobrobyt, rozwijać gospodarkę, zmniejszać ryzyko recesji, musimy wspierać Bank Anglii w trudnych decyzjach, które podejmuje” - stwierdził.

„Muszę zrobić coś innego, a mianowicie upewnić się, że decyzje, które podejmuję jako kanclerz, bardzo trudne decyzje, zrównoważą księgi, aby rynki światowe zobaczyły, że Wielka Brytania jest krajem, który jest wypłacalny. Wszystkie te rzeczy oznaczają, że polityka pieniężna w Banku Anglii i polityka fiskalna prowadzona przez kanclerza są wyrównane” - dodał.


Komentarz pojawił się po tym, jak oczekiwania rynku dotyczące ostatecznego szczytu stóp procentowych w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosły, po wyższej niż oczekiwano inflacji.

Przewidywany szczyt stóp procentowych w Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu wynosił nieco powyżej 4,75%, jednak po środowych statystykach wzrósł on do 5,5%.

W środę ogłoszono, że Stopa inflacji w Wielkiej Brytanii w końcu powróciła do jednocyfrowych wartości po raz pierwszy od zeszłego lata, spadając do 8,7% w zeszłym miesiącu.

Jednak ekonomiści ankietowani przez Reuters prognozowali stopę 8,2%, podczas gdy Bank of England spodziewał się 8,4%.

Dodatkowo inflacja cen żywności pozostaje blisko 20%, a inflacja cen bazowych jest najwyższa od 30 lat.


Bank Anglii próbuje walczyć ze wzrostem cen poprzez podwyżki stóp procentowych w celu osłabienia popytu w gospodarce.

11 maja podniósł stopy procentowe 12. raz z rzędu, zwiększając koszt kredytu do 4,5%.

Istnieje wiele spekulacji, czy stopa procentowa Banku zostanie podniesiona w przyszłym miesiącu po 12 kolejnych podwyżkach.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Rachunki za energię w Wielkiej Brytanii pozostaną wysokie pomimo obniżki cen
 Czytaj następny artykuł:
W bank holiday weekend temperatura przekroczy 24°C w UK. Przed nami najgorętszy jak dotąd dzień w roku