Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Mało znana sztuczka z kredytem hipotecznym pozwala zaoszczędzić setki funtów

Miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii mogą spodziewać się wzrostu miesięcznych rat kredytu hipotecznego, jednak mało znana sztuczka może zaoszczędzić setki funtów.

Według oczekiwań analityków Bank Anglii jeszcze w tym miesiącu podniesie stopy procentowe powyżej obecnego poziomu 4,5%.


Może to mieć efekt domina dla wszystkich gospodarstw domowych ze śledzącym kredytem hipotecznym lub zmienną stopą kredytu hipotecznego.

Jednak stanowi to również problem dla kredytobiorców, którzy kończą swoją umowę kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu.

Około 2,2 miliona pożyczkobiorców ma zakończyć umowę, którą ustalili, gdy stopa bazowa w Wielkiej Brytanii była na historycznie niskim poziomie 0,1%.

Jednak wraz ze wzrostem stóp procentowych dostawcy kredytów hipotecznych wycofali 10% ofert kredytów w Wielkiej Brytanii.

W międzyczasie wzrosły również średnie stawki oprocentowania dla stałych hipotek z umowami na dwa i pięć lat.


Moneyfacts, firma zajmująca się danymi finansowymi, poinformowała, że prawie 800 kredytów mieszkaniowych zostało wycofanych, ponieważ kredytodawcy chcą ponownie rozważyć swoje oferty.

Od początku ubiegłego tygodnia liczba ofert kredytów hipotecznych na rynku brytyjskim spadła o 373 – z 5385 do 5012, natomiast liczba kredytów hipotecznych dla domów na wynajem spadła o 405 do 2343.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło, przy czym średnia stopa dla dwuletniej stałej umowy wzrosła do 5,38%, a średnia stopa dla pięcioletniej stałej umowy wynosi obecnie 5,05%.

W rezultacie gospodarstwa domowe mogą się dowiedzieć, że ich miesięczna rata znacznie wzrośnie, gdy przyjdzie czas na podpisanie nowej umowy.


Jednak istnieje mało znana sztuczka, która może zaoszczędzić im setki funtów.

Zabezpieczenie nowej umowy

Wielu właścicieli domów nie zdaje sobie sprawy, że gdy zbliżają się do końca stałej umowy, możesz zabezpieczyć nową stałą umowę do sześciu miesięcy przed wygaśnięciem istniejącej umowy.

Oznacza to, że właściciele domów mogą zapewnić sobie najlepsze oprocentowanie już teraz, zanim stopy procentowe pójdą ponownie w górę.

Wiele osób o tym nie wie i czeka, aż ich obecny kredyt hipoteczny się skończy, zanim podpisze nową ofertę.

David Hollingsworth, zastępca dyrektora w L&C mortgages, powiedział, że pożyczkobiorcy mogą wyprzedzić wzrost stóp procentowych i już teraz zawrzeć nową umowę.


„Oferty pożyczkodawców są ważne przez okres do sześciu miesięcy, więc możliwe jest teraz zabezpieczenie umowy, na długo przed zakończeniem obecnej” - dodał.

Jeśli stopy procentowe się obniżą, nadal można zmienić umowę, jednak umowa zostanie zabezpieczona, w przypadku kolejnych podwyżek stóp procentowych, stwierdził.

Większość właścicieli domów wybiera kredyt hipoteczny o stałej stopie procentowej, ponieważ daje on pewność miesięcznych spłat przez określony czas i chroni przed podwyżkami stóp procentowych.

Każdy, kto ma zmienną lub śledzącą stopę kredytu hipotecznego, widzi, że jego miesięczne raty rosną za każdym razem, gdy Bank Anglii podnosi stopy procentowe.

Jest to obecnie poważny problem dla wielu gospodarstw domowych, które już teraz borykają się z rosnącymi kosztami utrzymania.

Zablokowanie przyzwoitego oprocentowania kredytu hipotecznego może wzmocnić finanse gospodarstwa domowego i oszczędzić setki funtów.

Jak uzyskać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego

Jeśli szukasz tradycyjnego rodzaju kredytu hipotecznego, uzyskanie najlepszych stawek zależy całkowicie od tego, co jest dostępne w danym momencie.

Jednak istnieje kilka sposobów na uzyskanie najlepszej oferty.

Zwykle im większy masz depozyt, tym niższe oprocentowanie możesz uzyskać.


Jeśli dokonujesz remortgage, a Twój stosunek kredytu do wartości zmienił się, może to również zapewnić dostęp do lepszych stawek oprocentowania niż wcześniej.

Zmiana wyniku kredytowego lub lepsza pensja mogą również pomóc w uzyskaniu lepszych stawek.

Jeśli wkrótce zbliżasz się do końca ustalonej umowy, warto poszukać nowych ofert już teraz.

Możesz zablokować aktualne oferty nawet na sześć miesięcy przed końcem aktualnej umowy.

Zobacz też:


Aby znaleźć najlepszą ofertę, warto użyć narzędzia do porównywania kredytów hipotecznych, aby zobaczyć, co jest dostępne.

Można także udać się do brokera kredytów hipotecznych, który może porównać je dla Ciebie, ale prawdopodobnie będzie trzeba zapłacić za tę usługę.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Zbliża się najgorętszy dzień w roku. Termometry w Wielkiej Brytanii wskażą 27°C
 Czytaj następny artykuł:
Wizz Air wprowadza duże zmiany dla pasażerów. Ich przegapienie będzie kosztować 35 GBP