Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bank Anglii wydaje ważne ostrzeżenie dla osób płacących gotówką

Bank Anglii wydał ważne ostrzeżenie dla osób używających gotówki, aby sprawdzili, czy ciągle posiadają stare wycofane z obiegu banknoty i monety.

Jak poinformował bank mimo tego, że papierowe banknoty 20 i 50 funtów przestały być prawnym środkiem płatniczym we wrześniu ubiegłego roku, ciągle nie wymieniono prawie 9 miliardów funtów.


Papierowe banknoty zostały zastąpione nowymi polimerowymi i od 30 września 2022 roku nie są już traktowane jako prawny środek płatniczy.

Bank of England jednak poinformował, że stare banknoty nadal można zdeponować lub wymienić.

Według Banku Anglii w obiegu wciąż znajduje się 445 mln banknotów, w tym 111 mln banknotów 5-funtowych, 65 mln banknotów 10-funtowych, 198 mln banknotów 20-funtowych i 70 mln banknotów 50-funtowych.

Ponadto Mennica Królewska ujawniła, że ​​87 milionów funtów w starych monetach jednofuntowych również nie zostało wymienionych.


Banknoty 5-funtowe zostały wycofane w maju 2017 r., A papierowe banknoty 10-funtowe w marcu 2018 r.

Chociaż papierowe banknoty nie są już prawnym środkiem płatniczym, Bank of England poinformował, że wszystkie „autentyczne” banknoty wycofane z obiegu zachowują swoją wartość nominalną i można je zwrócić do banków i niektórych urzędów pocztowych.

Aby wysłać swoje banknoty pocztą, osoby prywatne lub firmy, muszą wypełnić formularz wymiany pocztowej.

Wysłać go wraz ze swoimi banknotami i kserokopią dowodu tożsamości (jeden dokument tożsamości ze zdjęciem i jeden dowód adresu) w celu dowolnej wymiany (obowiązkowe w przypadku wymiany o wartości 700 GBP lub większej) do Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London EC2R 8AH.


„Prosimy nie przesyłać nam pocztą oryginałów dokumentów tożsamości” – poinformował bank.

Nowy banknot 20-funtowy przedstawia malarza JMW Turnera, a banknot 50-funtowy przedstawia znanego matematyka Alana Turinga.

Zobacz też:


Nowe banknoty polimerowe zostały wprowadzone do obiegu w 2020 roku, po sukcesie związanym z wymianą banknotów £5 i £10.

Banknoty polimerowe uważane są za trudniejsze do podrobienia, czystsze i bezpieczniejsze niż obecne banknoty, które są wykonane z papieru bawełnianego.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Podróżni utknęli na lotnisku w UK, bo samolot był zbyt ciężki, by wystartować
 Czytaj następny artykuł:
Zepsuty system świadczeń w Wielkiej Brytanii stworzył „stracone pokolenie”, które nie musi pracować