Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bursztynowy Alert w Wielkiej Brytanii. Upały będą większe, niż się spodziewano

Bursztynowy alert zdrowotny dotyczący upałów został wydany dla Wielkiej Brytanii, ponieważ meteorolodzy ostrzegli, że w niektórych częściach kraju temperatura może wzrosnąć powyżej 31 °C.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) zaktualizowała wydany dwa dni temu żółty alert, ponieważ Met Office prognozuje, że upały będą większe, niż wcześniej sądzono i w sobotę temperatury mogą wzrosnąć do 31°C.


Meteorolog Aiden McGivern powiedział, że 31 stopni Celsjusza może zostać osiągnięte „gdzieś między Londynem, w górę w kierunku Cambridgeshire, do Midlands i dalej w kierunku północno-zachodniej Anglii”.

Dodał, że w ten weekend z pewnością zostanie odnotowany najgorętszy jak do tej pory dzień w roku.

Bursztynowy alert obejmie West Midlands, East Midlands, wschodnią Anglię, południowy wschód i południowy zachód.

Te części kraju będą cieplejsze niż turystyczne miejscowości Ibiza, Teneryfa i hiszpańskie miasto Marbella.

Bursztynowy alert wskazuje, że pogoda może mieć wpływ na szerszą populację, nie tylko na tych, którzy są bardziej narażeni, oraz że wpłynie on na NHS.


W oświadczeniu UKHSA poinformowało: „Decyzja o przejściu do bursztynowego alertu została podjęta w związku z najnowszymi prognozami Met Office, które wskazują, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że prognozowane temperatury zostaną osiągnięte szybko w tych regionach podczas weekendu, podczas gdy w nocy mogą również wystąpić wysokie temperatury”.

Alert obowiązuje od godziny 9:00 w piątek do godziny 9:00 w poniedziałek, 12 czerwca.

Jednak niektóre obszary przybrzeżne we wschodniej Anglii i północnym wschodzie będą znacznie chłodniejsze, z 17°C w Newcastle i 19°C w Middlesborough.

Duży skok temperatur i zwiększona wilgotność wywołają też burze i ulewy, zwłaszcza w częściach południowej Anglii, w Midlands i Walii.


Met Office wydało również żółty alert dotyczący burz obejmujących Walię, południową i zachodnią Anglię, od 14:00 do 21:00 w sobotę.

Przedłużająca się susza może spowodować pożary i zakłócenia w podróżowaniu, nowe dane pokazują, że w Anglii prawie nie padało przez ostatnie trzy tygodnie.

Zobacz też:


Mniej niż 1 mm spadło na południowym wschodzie i północnym wschodzie od 31 maja – w pozostałej części Anglii nie odnotowano ani jednej kropli.

Met Office stwierdziło, że „nie jest rzadkością” przedłużająca się susza o tej porze roku – ale ostrzegło, że podczas ulew może to spowodować powodzie z wód powierzchniowych, co doprowadzi do zakłóceń w podróży w weekend.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjskie banki oskarżone o „nędzne” oprocentowanie oszczędności
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair uruchamia 7 nowych tras z Wielkiej Brytanii. Loty już w tym tygodniu