Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjskie banki oskarżone o „nędzne” oprocentowanie oszczędności

Photo by Andre Taissin on Unsplash
Lojalnym klientom banków w Wielkiej Brytanii oferowane jest „nędzne” oprocentowanie ich oszczędności, stwierdziła komisja złożona z posłów.

Trend, który szczególnie dotyka starszych i bardziej wrażliwych klientów, jest wynikiem pogoni banków za wyższymi marżami, twierdzili posłowie Komisji Skarbu.


Oprocentowanie produktów oszczędnościowych z natychmiastowym dostępem jest znacznie niższe niż stawka podstawowa Banku Anglii.

Banki stwierdziły, że muszą zrównoważyć potrzeby osób oszczędzających i kredytobiorców.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy posłowie zasiadający w komisji rzucali wyzwanie głównym szefom banków w sprawie odsetek oferowanych ich oszczędzającym klientom.

W lutym szefowie czterech największych banków w Wielkiej Brytanii – Lloyds, NatWest, HSBC i Barclays – zostali przesłuchani w Parlamencie.


Czterech szefów banków, którzy łącznie zarabiają ponad 10 milionów funtów rocznie, argumentowali, że posłowie błędnie skoncentrowali się na stopie procentowej oferowanej na kontach oszczędnościowych z łatwym dostępem.

Stwierdzili, że konta oszczędnościowe zezwalające na regularne oszczędzanie oferują wiodące na rynku stopy procentowe, a produkty z natychmiastowym dostępem oferują niższe.

Komisja jednak zwróciła uwagę, że cztery duże banki na kontach oszczędnościowych z natychmiastowym dostępem do oszczędności oferowały oprocentowanie w nędznej wysokości od 0,7% do 1,35%, w porównaniu z podstawową stopą Banku Anglii wynoszącą 4,5%.

„Jest bardziej jasne niż kiedykolwiek, że największe banki w kraju muszą poprawić swoją grę i zachęcić do oszczędzania” – powiedziała Harriett Baldwin, która przewodniczy komisji.


W środę UK Finance – organ handlowy sektora bankowego – opublikował dane, które pokazały, że całkowite oszczędności gospodarstw domowych zmniejszyły się rok do roku po raz pierwszy od co najmniej 15 lat.

Wartość depozytów na rachunkach z natychmiastowym dostępem spadła w marcu o 4% do 867 miliardów funtów w porównaniu z 905 miliardami funtów rok wcześniej, ponieważ ludzie wykorzystywali oszczędności, aby pokryć większe rachunki i zakupy żywności.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Bank Anglii: Kiedy stopy procentowe w Wielkiej Brytanii spadną?
 Czytaj następny artykuł:
Bursztynowy Alert w Wielkiej Brytanii. Upały będą większe, niż się spodziewano