Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bank Anglii: Kiedy stopy procentowe w Wielkiej Brytanii spadną?

Bank Anglii wkrótce zdecyduje, czy stopy procentowe zostaną ponownie podniesione.

Stopa bazowa jest stawką, którą Bank Anglii pobiera od innych banków i pożyczkodawców, a to z kolei wpływa na stawki, które są naliczane klientom pożyczającym pieniądze.


Jeśli stopy procentowe są wyższe, ludzie zapłacą większe oprocentowanie od zaciągniętych pożyczek i produktów takich jak kredyty hipoteczne.

Bank of England 11 maja podniósł stopę bazową 12. raz z rzędu do 4,5%.

Następne ogłoszenie dotyczące stóp procentowych w Wielkiej Brytanii nastąpi 22 czerwca.

Niektórzy eksperci sugerują, że oprocentowanie kredytów hipotecznych może wzrosnąć w związku z oczekiwaniami, że podstawowa stopa procentowa Banku Anglii będzie musiała wzrosnąć powyżej obecnego poziomu 4,5%.


Martin Lewis, przemawiając w swoim podcastie BBC, powiedział, że początkowo oczekiwano, że podstawowa stopa procentowa Banku Anglii osiągnie szczyt na poziomie 4,5%, na poziomie, na którym są obecnie.

Jednak bank oczekuje teraz, że osiągnie szczyt na poziomie 5% lub 5,5%, ponieważ ogólna inflacja nie spada tak bardzo, jak oczekiwano.

Według TotallyMoney dalsza podwyżka podstawowej stopy procentowej Banku Anglii o 0,25 punktu procentowego może oznaczać dla właścicieli domów w całej Anglii średni wzrost kredytów hipotecznych o 23 GBP miesięcznie.

Kiedy stopy procentowe w Wielkiej Brytanii spadną?

W zeszłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że oczekuje się, że stopy procentowe spadną do poziomu sprzed pandemii.

Przed kryzysem w Wielkiej Brytanii podstawowa stopa procentowa wynosiła 0,75 proc.


Chociaż wiadomo, że stopy procentowe w pewnym momencie spadną, najważniejsze pytanie brzmi: kiedy?

Obecnie istnieją różne opinie na temat tego, co może się wydarzyć dalej. Istnieją jednak wiele niewiadomych, które oznaczają, że trudno jest dokonać dokładnych prognoz.

Kellie Steed, ekspert ds. kredytów hipotecznych w Uswitch, powiedziała: „Podczas gdy wielu ekspertów uważało, że seria kolejnych podwyżek stóp podstawowych Banku Anglii dobiega końca, nowsza analiza sugeruje, że do końca roku osiągnie 5,5%, bez żadnych oznak, że stopa procentowa zacznie spadać co najmniej do lutego 2024 r.”.

Zobacz też:


Natomiast Bank Anglii spodziewa się, że inflacja – powód, dla którego stopy procentowe są tak wysokie – spadnie poniżej docelowej stopy 2% i pozostanie na tym poziomie od końca 2024 r.

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey powiedział, że tempo wzrostu cen „jest na dobrej drodze do zmniejszenia się o połowę do końca tego roku”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Mało znany sposób na uzyskanie pomocy w wysokości do 2065 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Brytyjskie banki oskarżone o „nędzne” oprocentowanie oszczędności