Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Będzie kolejna podwyżka stóp procentowych w UK

Bank Anglii prawdopodobnie zdecyduje się na jedno kolejne podwyższenie stopy procentowej, osiągając 5,50% 21 września.

Niemniej jednak znacząca mniejszość ekonomistów ankietowanych przez Reutersa wciąż oczekuje, że stopy wzrosną jeszcze bardziej w tym roku.


Podczas gdy inne główne banki centralne albo zasygnalizowały, albo już zdecydowały się na zakończenie podwyżek, walka Banku Anglii z inflacją wciąż trwa, mimo 14 kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Główna inflacja w Wielkiej Brytanii spadła do 6,8% w lipcu z 7,9% w czerwcu, ale wciąż jest ponad trzykrotnie wyższa niż 2-procentowy cel Banku Anglii i jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie Zachodniej.

Inflacja bazowa, która nie obejmuje cen energii i żywności oraz kluczowej miary wzrostu cen ściśle monitorowanej przez BoE, pozostała bardziej niestabilna.

Mimo to najnowsza ankieta Reutersa pokazała, że szczyt stopy procentowej wyniesie 5,50%, w porównaniu do 5,75% przewidywanego w lipcu.


„Sierpniowe spotkanie zaczęło przygotowywać grunt pod przerwę. Myślę, że fakt, że Bank w końcu przyznał, że polityka jest restrykcyjna, oznacza, że ​​nadszedł proces zwrotny, mający na celu przekonanie rynków, że stopy procentowe pozostaną wysokie przez dłuższy czas” - powiedział James Smith z ING.

Jednak 88% ankietowanych ekonomistów stwierdziło, że jest większe ryzyko końcowa stawka będzie wyższa niż przewidywali.

Wszyscy oprócz jednego z 62 ekonomistów ankietowanych w dniach 16-23 sierpnia spodziewali się, że stopa procentowa wzrośnie o 25 punktów bazowych do 5,50% w przyszłym miesiącu. Jeden spodziewał się podwyżki o pół punktu.


Pomimo utrzymywania się wysokiej inflacji, mediany sondaży wykazały, że będzie to ostateczny wzrost, co jest bardziej gołębim podejściem niż oczekiwania rynków finansowych na poziomie 5,75% lub więcej do końca roku.

Mediany pokazały, że stopa procentowa pozostanie niezmieniona po wrześniowej podwyżce do III kwartału przyszłego roku, chociaż znacząca mniejszość - 47% lub 29 z 62 ekonomistów — szacowała wyższy szczyt.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Linie lotnicze odwołują dziesiątki lotów. Chaos podróżniczy na początek długiego weekendu
 Czytaj następny artykuł:
Rachunki za energię wzrosną dla milionów gospodarstw domowych tej zimy