Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Gospodarstwa domowe w UK ponownie otrzymają zapłatę za zmniejszenie zużycia energii – oto, ile możesz zarobić

Zimą zbliża się kolejna okazja dla gospodarstw domowych i firm w Wielkiej Brytanii, aby zarobić, zmniejszając zużycie energii.

Według raportu „Winter Outlook” przygotowanego przez National Grid, dostawcy energii w UK są dobrze przygotowani na zwiększone zapotrzebowanie na ogrzewanie i elektryczność w chłodniejszych miesiącach.


Raport sugeruje, że najgorszy okres kryzysu energetycznego mamy już za sobą. Mimo to, ze względu na trwającą niepewność związaną z inwazją Rosji na Ukrainę, ESO (Operator Systemu Elektrycznego) nie wyklucza całkowicie ryzyka niedoborów.

W zeszłym roku istniały poważne obawy, że Wielka Brytania może zmagać się z przerwami w dostawie prądu, gdy konflikt rosyjsko-ukraiński zwiększał obawy o dostępność gazu do importu w Europie.

Zobacz też:


Jednak UK uniknęła przerw, a rynki energetyczne kontynuowały działalność, mimo znacznie wyższych cen.

Aby złagodzić napięcia, gdy zasoby były ograniczone, National Grid wprowadził plan płacenia Brytyjczykom za redukcję zużycia w szczycie zapotrzebowania.


Zeszłoroczna inicjatywa, znana jako „Demand Flexibility Service”, zaoszczędziła ponad 3 300 MWh energii podczas 22 wydarzeń – wystarczająco, aby zasilić prawie 10 milionów domów.

ESO planuje ponowne wprowadzenie schematu i zachęca więcej konsumentów i przedsiębiorstw do skorzystania z tej okazji, aby zmniejszyć rachunki za energię i ślad węglowy.

Ile można zarobić, zależy od dostawcy energii i spełnienia określonych kryteriów. Na przykład, gospodarstwa domowe mogą otrzymać zapłatę za używanie zmywarek czy ładowanie samochodów elektrycznych w godzinach poza szczytem.

National Grid poinformował regulatora Ofgem, że zapłaci £3,000 za każdy zaoszczędzony MegaWatt Godzinę, co zwykle przekłada się na około £3 za każdą jednostkę, gdy zmieniają swoje zużycie energii.


Nie używanie suszarki bębnowej oszczędza 3 kWh energii, co równa się £1.02 oszczędności, podczas gdy czajnik pozwoli zaoszczędzić 1.8 kWh, czyli 61 pensów dla gospodarstwa domowego.

Usługa „Demand Flexibility Service” (DFS) została ustanowiona przez National Grid w celu zapobiegania przerwom w dostawie prądu w okresach dużego zapotrzebowania lub gdy zasoby energii są niskie.

W ramach tej usługi, gospodarstwa domowe, które używają mniej energii elektrycznej niż zwykle w określonych godzinach, otrzymują zapłatę za oszczędności.


Obecnie tylko gospodarstwa domowe z inteligentnymi licznikami mogą uczestniczyć w programie, który jest realizowany przez dostawców energii.

Nie jest jeszcze jasne, kiedy program zostanie uruchomiony i którzy dostawcy będą w nim uczestniczyć. Aby wziąć udział, zazwyczaj trzeba się zarejestrować bezpośrednio u dostawcy energii.

Każdy dostawca energii ma własne kryteria kwalifikacyjne do udziału w programie i suma, którą można zarobić, będzie różna.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Dokładna data, kiedy należy dokonać odczytu liczników przed zmianą cen energii w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Gdzie za 2.50 GBP zebrać najpiękniejsze dynie na Halloween?