Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dokładna data, kiedy należy dokonać odczytu liczników przed zmianą cen energii w Wielkiej Brytanii

Gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii zostały wezwane do dokonania odczytu liczników w tym tygodniu, aby uniknąć płacenia za więcej energii, niż faktycznie zużywają, gdy wejdzie w życie nowy limit cenowy Ofgem.

1 października limit cenowy spadnie z £2,074 do £1,923 rocznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego, co wpłynie na wszystkie domy korzystające ze standardowych taryf zmiennych, płacące rachunki za pomocą polecenia zapłaty.


Zaleca się, aby gospodarstwa domowe przesłały aktualny odczyt licznika swojemu dostawcy energii, tak aby rachunki były dokładne i aby nie doszło do przepłacenia.

Idealnym terminem do przesłania odczytu jest ostatni dzień przed wprowadzeniem nowego limitu cenowego, czyli 30 września.

Jeśli nie prześlesz aktualnego odczytu licznika do dostawcy, zostanie on oszacowany na podstawie takich czynników jak wielkość domu, co może prowadzić do naliczenia wyższych opłat.

Osoby posiadające inteligentne liczniki najprawdopodobniej nie będą musiały przesyłać odczytów, gdyż są one zazwyczaj przesyłane automatycznie.


Istnieje kilka różnych typów liczników gazu i prądu, a każdy z nich jest odczytywany nieco inaczej.

Jeśli masz wątpliwości, jak odczytać swój licznik, możesz zasięgnąć porady na stronie internetowej Citizens Advice.

Nowy limit cenowy Ofgem obniży się o 7% 1 października, co oznacza, że przeciętne gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii zaoszczędzi ponad £200 rocznie na rachunkach za energię.


Niemniej jednak warto pamiętać, że nowy limit cenowy jest ogłaszany co trzy miesiące, więc sytuacja może się zmienić w styczniu.

W zeszłym tygodniu parlamentarzyści wezwali rząd do wsparcia gospodarstw domowych, które znajdują się pod presją, przed „nieuniknionym” kryzysem energetycznym tej zimy.

Komitet ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero zalecił, aby rząd zapewnił wsparcie finansowe rodzinom przed nadejściem zimy oraz rozważył zniesienie stałych opłat, tak aby klienci płacili tylko za faktyczne zużycie energii.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Tragiczna śmierć Elianne Andam: 17-latek oskarżony o morderstwo
 Czytaj następny artykuł:
Gospodarstwa domowe w UK ponownie otrzymają zapłatę za zmniejszenie zużycia energii – oto, ile możesz zarobić