Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadziła największe podwyżki podatków od czasów II Wojny Światowej

Rishi Sunak i Boris Johnson, czołowi politycy Wielkiej Brytanii, znaleźli się w centrum uwagi po wprowadzeniu największych podwyżek podatków od czasów II wojny światowej – podało Sky News.

Z analiz ekonomicznych przeprowadzonych przez Instytut Badań Fiskalnych (IFS) wynika, że do czasu następnych wyborów ogólnych, obciążenie podatkowe wzrośnie do około 37% dochodu narodowego.


Oznacza to dodatkowe obciążenie w wysokości około £3,500 na gospodarstwo domowe, choć nie jest ono równomiernie rozłożone.

Według danych, które zaczęto zbierać w 1950 roku, żaden parlament nie zanotował większego wzrostu.

Zobacz też:


Możliwości obniżenia podatków zmniejszyły się, gdyż wzrosły stopy procentowe, a koszty obsługi długu również poszły w górę.

Wysoka inflacja sprawiła, że rząd jest ostrożny w kwestii obniżania podatków i pozostawiania ludziom większej ilości gotówki.


Kanclerz Jeremy Hunt stwierdził, że w obecnej sytuacji obniżenie podatków jest „praktycznie niemożliwe”.

Wielu zwraca uwagę na możliwość cięć w dużych projektach, takich jak HS2, jako sposób na uwolnienie środków, a inni domagają się złagodzenia podatku od spadków.

Ben Zaranko, starszy ekonomista ds. badań w IFS, wskazał, że pandemia nie może być obwiniana za rosnące poziomy podatków i przewiduje, że podejście oparte na wysokich podatkach utrzyma się niezależnie od tego, kto wygra następne wybory.

„To prawdopodobnie oznacza zdecydowaną i trwałą zmianę na gospodarkę opartą na wyższych podatkach” - powiedział.


Opozycyjne partie skorzystały z tych ustaleń, a Partia Pracy stwierdziła, że Torysi „obciążają” społeczeństwo.

Główny sekretarz skarbu w gabinecie cieni Darren Jones powiedział: „Kolejne rządy torysów nadzorowały 13 lat niskiego wzrostu i stagnacji płac. Ich reakcją w obliczu tego bankructwa jest zawsze zrzucanie swoich niepowodzeń na ludzi pracy”.

„Brytyjczycy ciężko pracują, ale napotykają trudności w postaci 25 podwyżek podatków dokonanych przez torysów i utrzymującej presji w budżetach domowych”.

Rzecznik Skarbu powiedział: „Mimo że musieliśmy podjąć trudne decyzje, aby przywrócić finanse publiczne, najnowsze dane pokazują, że nasze obciążenie podatkowe pozostanie niższe niż w jakiejkolwiek głównej gospodarce europejskiej”.


„Obniżenie inflacji to najskuteczniejsza obniżka podatków, jaką możemy obecnie zapewnić, dlatego trzymamy się naszego planu zmniejszenia jej o połowę, zamiast ją pogarszać poprzez pożyczanie pieniędzy na sfinansowanie obniżek podatków” - dodał.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielu poszkodowanych po wypadku autokaru szkolnego w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
National Lotery ujawnia szczęśliwe liczby przed losowaniem 112 milionów funtów