Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Czerwony alert pogodowy w UK przez trzeci dzień z rzędu z powodu sztormu Babet

Sztorm Babet nie ustaje w swej sile i nadal nawiedza Wielką Brytanię, co skutkuje rzadkim czerwonym ostrzeżeniem „zagrożenie dla życia” w częściach wschodniej Szkocji.

Ostrzeżenia pogodowe obowiązują również w Anglii, Walii i Irlandii Północnej od momentu, kiedy sztorm Babet uderzył w środę.


Szkocja doświadczyła jednak największych zniszczeń, w wyniku których zginęły trzy osoby.

W Angus, gdzie zginęły dwie ofiary, rada miejska mówiła o „ekstremalnych i naprawdę trudnych warunkach”.

Z 60 domów w okolicach Brechin przeprowadzono ewakuację. Wioska Edzell została całkowicie odcięta, a dostęp dla służb ratunkowych możliwy był jedynie drogą powietrzną.

W całej Anglii było ponad 365 ostrzeżeń przed powodzią i 248 alertów w sobotę rano, a 55 000 osób zostało pozbawionych prądu w piątek z powodu sztormu.


Około 45 000 z nich zostało ponownie podłączonych do sieci do wieczora, jak poinformowała Energy Networks Association.

Pierwszy minister Szkocji, Humza Yousaf, ostrzegł: „To jeszcze nie koniec”.

Obowiązuje również bursztynowe ostrzeżenie przed deszczem, co oznacza „możliwość rozległego zalania domów i firm”, dla części północno-wschodniej Szkocji, obejmującej Aberdeen i Cromarty.

Prognozy pogody wskazują, że w ciągu trzech dni w niektórych obszarach może spaść ilość deszczu równa dwóm miesiącom normalnych opadów.


Ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązują również we wschodniej Szkocji i północno-wschodniej Anglii, z możliwością wiatrów dochodzących do 60-70 mil na godzinę.

Sytuacja jest na tyle poważna, że w Szkocji uruchomiono duże akcje ratunkowe.

Policja poinformowała o trwających poszukiwaniach mężczyzny uwięzionego w samochodzie na zalanej drodze w Aberdeenshire.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Dodatek 300 GBP wpłynie na konta bankowe milionów mieszkańców UK. Podano dokładne daty przelewów
 Czytaj następny artykuł:
Samolot wypadł z pasa startowego podczas sztormu Babet w UK. Odwołano wszystkie loty