Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wzrost wynagrodzeń dla milionów pracowników w Wielkiej Brytanii — co to oznacza dla Twoich finansów

W ostatnim czasie na rynku pracy w Wielkiej Brytanii zaszły znaczące zmiany, które mogą mieć pozytywny wpływ na portfele milionów pracowników.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Urząd Statystyk Narodowych (ONS), regularne wynagrodzenia, nie uwzględniając premii, wzrosły o 7,7% w trzech miesiącach do września tego roku.


Jest to spadek w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, kiedy to wzrost wynosił rekordowe 7,9%.

Biorąc jednak pod uwagę inflację, która mierzy, jak szybko rosną ceny, realne płace wzrosły o 1% - jest to najwyższy wzrost realnych wynagrodzeń od trzech miesięcy do września 2021 roku.

Wzrost płac jest dobrą wiadomością dla milionów pracowników, którzy w ostatnich miesiącach zmagali się z wysoką inflacją.

Inflacja w Wielkiej Brytanii pozostała na poziomie 6,7% we wrześniu, utrzymując się na tym samym poziomie co w sierpniu.


Co to oznacza dla Twoich finansów.

Wzrost płac, który przewyższa inflację, może przynieść ulgę gospodarstwom domowym, które borykają się z trudnościami finansowymi.

Jednak wysoki wzrost płac może również zwiększać inflację, jeśli firmy przeniosą te koszty na klientów, podnosząc ceny towarów i usług.


To z kolei może dodatkowo obciążyć budżety domowe w czasie, gdy ceny energii są zagrożone przez napięcia geopolityczne i rosnące zapotrzebowanie w chłodniejszych miesiącach.

Analitycy przewidują, że inflacja może spaść poniżej 5% po raz pierwszy od dwóch lat, gdy zostaną opublikowane dane za październik.

Zobacz też:


Premier Rishi Sunak, który w styczniu zobowiązał się do obniżenia inflacji o połowę do końca roku, może uznać to za pozytywny sygnał.

Wpływ na rynek pracy

Wzrost płac był wcześniej wskazywany przez Bank Anglii jako czynnik utrzymujący wysoką inflację.

Komitet Polityki Monetarnej Banku Anglii utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 5,25%, łagodząc presję na właścicieli domów zmierzających się z rosnącymi stopami kredytów hipotecznych.

Istnieje prognoza, że stopy procentowe mogą zostać obniżone przez Bank Anglii już w maju.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Pilne ostrzeżenie przed burzami w Anglii z ryzykiem uszkodzenia budynków
 Czytaj następny artykuł:
David Cameron wraca do brytyjskiego rządu jako minister spraw zagranicznych