Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nowe zasady dla stacji benzynowych Tesco, Sainsbury's, Asda, Shell, BP, Texaco po zmianie prawa

W Wielkiej Brytanii nastąpiła znacząca zmiana w regulacjach dotyczących stacji benzynowych.

Urząd ds. Konkurencji i Rynków (Competition and Markets Authority, CMA) otrzymał nowe uprawnienia do egzekwowania przestrzegania prawa przez stacje benzynowe, w tym te należące do sieci supermarketów, takich jak Tesco, Sainsbury's, Asda, a także stacje Shell, BP i Texaco.


Stacje benzynowe będą zobowiązane do publikowania informacji o cenach i zyskach, w przeciwnym razie grozi im kara w wysokości 5% ich dziennego obrotu.

Sekretarz ds. Energii, Claire Coutinho, zapowiedziała zmianę prawa, aby regulatorzy mogli zwalczać „szokujące zachowania sprzedawców paliw, którzy nie przekazywali oszczędności”.

Coutinho stwierdziła: „Będziemy zwalczać wszelkie przypadki nieuczciwego zawyżania cen przez właścicieli stacji benzynowych. Dlatego dajemy CMA nowe uprawnienia, aby zapewnić konkurencyjne ceny paliwa dla kierowców w Wielkiej Brytanii”.

Te zmiany mają na celu ochronę konsumentów w obliczu gwałtownego wzrostu cen w ostatnich tygodniach.


Claire Coutinho podkreśliła, że ważne jest, aby klienci mogli ufać firmom, że będą uczciwie podchodzić do kwestii cen, zwłaszcza w obliczu globalnej niepewności cen energii.

Nowe zasady dla stacji benzynowych w Wielkiej Brytanii mają na celu zapewnienie większej przejrzystości i uczciwości w kwestii cen paliw.

Zobacz też:


Dzięki nowym uprawnieniom CMA kierowcy mogą spodziewać się bardziej konkurencyjnych cen paliw, co może przynieść ulgę w obliczu rosnących kosztów życia.

Howard Cox z FairFuelUK określił te działania jako „ogromnie rozczarowujące” i dodał, że „PumpWatch z prawdziwą siłą mógłby pomóc w obniżeniu inflacji i zwiększeniu wydatków konsumenckich”.


Simon Williams, rzecznik RAC ds. paliw, zauważył, że „nie ma wątpliwości, że analizując dane RAC Fuel Watch, marże są wyższe we wszystkich kategoriach”.

Natomiast Louise Haigh, minister transportu w gabinecie cieni, skomentowała:

„Wiem, że rodziny w dalszym ciągu borykają się z presją związaną z kosztami utrzymania i ważne jest, aby sprzedawcy detaliczni jak najszybciej przekazali oszczędności na cenach paliwa na dystrybutorach”

„Minęło 15 miesięcy, od kiedy ministrowie rządowi obiecali działania wobec nieuczciwych kosztów paliwa. Teraz widzimy, jakie to działania – silnie sformułowany list” - dodała.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Apel policji. Mężczyzna podpalony w przejściu podziemnym w Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
Pilne ostrzeżenie przed burzami w Anglii z ryzykiem uszkodzenia budynków