Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Co trzecia rodzina z dziecmi w Wielkiej Brytanii ma trudności z pokryciem wydatków na święta Bożego Narodzenia

W obliczu rosnących kosztów życia, co trzecia rodzina z dziećmi w Wielkiej Brytanii będzie miała trudności z pokryciem wydatków związanych ze świętami Bożego Narodzenia w tym roku.

Tak wynika z najnowszego raportu, który został opracowany na podstawie ankiety przeprowadzonej przez YouGov na zlecenie organizacji charytatywnej StepChange.


Ankieta, w której wzięło udział ponad 2000 dorosłych, wykazała, że około 8% populacji, czyli około cztery miliony osób, będzie polegać na kredytach, aby pokryć swoje wydatki w okresie świątecznym.

Organizacja StepChange podkreśla, że wyniki te są efektem „dwuletniej presji kosztów życia” na budżety domowe, przy czym ceny pozostają wysokie mimo ostatniego spadku tempa inflacji.

Vikki Brownridge, dyrektor generalna StepChange, zauważyła: „Ludzie, zwłaszcza ci z dziećmi, odczuwają presję w okresie świątecznym, aby wydać pieniądze na stworzenie wyjątkowych chwil i wspomnień z bliskimi. Jednak ta presja często skłania do wydawania więcej, niż można sobie pozwolić i sięgania po kredyt, aby pokryć te koszty”.


Dodała również, że zbyt duże poleganie na kredycie w okresie Bożego Narodzenia może prowadzić do problemów z zadłużeniem w Nowym Roku.

W ankiecie stwierdzono, że ogólnie około jedna na cztery osoby obawia się, że będzie miała trudności z pokryciem dodatkowych wydatków w tym sezonie świątecznym.

Około 2% respondentów, czyli mniej więcej milion osób, stwierdziło, że w ogóle nie będą obchodzić Bożego Narodzenia z powodu wysokich kosztów.

Tymczasem oddzielne dane opublikowane przez British Retail Consortium (BRC) i NielsenIQ pokazują, że inflacja cen żywności spadła ponownie do 7,8% w listopadzie, w dół z 8,8% w październiku.


Ogólna stopa inflacji w sklepach również spadła do 4,3% w ciągu 12 miesięcy do listopada, w dół z 5,2% w październiku.

Jednak mimo tych danych, BRC wyraziło obawy dotyczące nowego roku, ostrzegając, że oświadczenie rządowe jesienią było „zdradą”, która zawiodła biznes.

Helen Dickinson, dyrektor generalna BRC, podkreśliła, że detaliści są „zaangażowani w dostarczenie przystępnych cenowo świąt Bożego Narodzenia dla swoich klientów”, ale dodaje: „W 2024 roku będą musieli stawić czoła nowym przeciwnościom — od rządowych podwyżek stawek biznesowych, po ukryte koszty związane z przestrzeganiem nowych przepisów”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wizz Air uruchamia nową trasę z Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Bank Anglii utrzyma wysokie stopy procentowe w Wielkiej Brytanii przez dłuższy czas