Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Inflacja w sklepach w Wielkiej Brytanii najniższa od ponad roku

W listopadzie inflacja w sklepach w Wielkiej Brytanii osiągnęła najniższy poziom od ponad roku, co jest wynikiem zwiększonej konkurencji przed okresem świątecznym oraz kontynuacji spadku wzrostu cen żywności.

Dane te, opublikowane przez British Retail Consortium (BRC), wskazują na spowolnienie rocznej inflacji cen do 4,3% z 5,2% w październiku, co stanowi szósty kolejny miesiąc spadku i najniższy wskaźnik od czerwca ubiegłego roku.


Indeks cen sklepowych BRC, który jest wczesnym wskaźnikiem nacisków cenowych przed publikacją oficjalnych danych 20 grudnia, budzi nadzieje, że spowolnienie inflacji i silny wzrost płac wesprą sprzedaż w okresie świątecznym.

Helen Dickinson, dyrektor generalna BRC, wskazała, że spadek wynika z intensywnej konkurencji między detalistami, którzy „zaciekle starają się obniżyć ceny dla klientów przed Bożym Narodzeniem”.

BRC zauważyło, że obniżki cen produktów zdrowotnych i kosmetycznych – w wyniku prób sprzedaży zapasów przez detalistów – doprowadziły do niewielkiego miesięcznego spadku cen produktów niespożywczych, co pomogło obniżyć roczny wskaźnik inflacji w tej kategorii do 2,5% z 3,4% w październiku.


Roczna inflacja cen żywności spowolniła do 7,8% w listopadzie z 8,8% w poprzednim miesiącu, co Dickinson przypisała głównie „niższym krajowym cenom energii, które obniżyły ogólne koszty wejściowe, szczególnie dla produktów mlecznych”.

Dane BRC sugerują, że oficjalny wskaźnik cen żywności będzie nadal spadał po zwolnieniu do 10,1% w październiku ze szczytu 19,1% w marcu, co było najwyższym poziomem od ponad 45 lat.

Detaliści w dużej mierze obwiniają rosnące koszty żywności o opóźniony efekt wzrostu cen energii i surowców po inwazji Rosji na Ukrainę.

Mike Watkins, szef ds. wglądu w sprzedaż detaliczną i biznes w NielsenIQ, który pomógł opracować dane, stwierdził, że sprzedawcy detaliczni będą „optymistycznie nastawieni, że ruch w sklepach wzrośnie, gdy inflacja zwolni, a klienci wejdą w świąteczny nastrój”.


BRC poinformowało, że wzrost cen świeżej żywności spadł do 6,7% w listopadzie z 8,3% w poprzednim miesiącu, co jest znacznie poniżej szczytu w marcu wynoszącego 17,8%.

Wzrost cen żywności trwałej, czyli produktów, które można przechowywać w temperaturze pokojowej, spowolnił nieznacznie do 9,2% w listopadzie z 9,5% w poprzednim miesiącu, ponieważ słaby funt zwiększył koszty tych towarów, które są w dużej mierze importowane.

Jednak BRC ostrzega przed ponownym wzrostem presji cenowej w przyszłym roku z powodu wzrostu stawki podatku od osób prawnych i krajowej płacy minimalnej.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii otrzymają do 500 GBP dodatku przed świętami. Kto się kwalifikuje do płatności?
 Czytaj następny artykuł:
Birmingham jedynym brytyjskim miastem wśród najlepszych europejskich miejsc do odwiedzenia tej zimy