Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pełna lista podwyżek rachunków w Wielkiej Brytanii w 2024 roku

W nadchodzących tygodniach gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii będą musiały zmierzyć się z serią podwyżek rachunków.

Z początkiem nowego roku podatkowego w kwietniu, wiele opłat wzrośnie, co wymaga odpowiedniego przygotowania.


Rachunki za energię, wodę, ubezpieczenie domu, ubezpieczenie samochodu oraz podatek od nieruchomości – wszystkie te opłaty mają wzrosnąć.

Na przykład, już ogłoszono, że rachunki za wodę wzrosną nawet o 71 funtów dla milionów osób w kwietniu.

Według Compare the Market średni roczny koszt za regularne rachunki domowe wzrośnie teraz do około 5,589 funtów, w porównaniu do 5,263 funtów w zeszłym roku.

1. Podwyżki cen biletów kolejowych - 3 marca

Ceny biletów kolejowych wzrosną w marcu, ale nie według zwykłej formuły opartej na wskaźniku cen detalicznych (RPI) z lipca, który wynosił 9%.


Zamiast tego, ceny zostaną podniesione o 4,9% w przyszłym roku, jak ogłosiło Ministerstwo Transportu.

Podwyżka dotknie biletów sezonowych na większość podróży dojazdowych, niektórych biletów poza szczytem na długie dystanse oraz elastycznych biletów na podróże między głównymi miastami.

2. Rachunki za wodę - 1 kwietnia

Średni rachunek za wodę i ścieki w Anglii i Walii wzrośnie o 6%, czyli około 27 funtów do 473 funtów rocznie od 1 kwietnia.

Dla niektórych będzie to wzrost nawet o 71 funtów rocznie. Wessex Water i Anglian Water znajdują się na górze skali, z przewidywanymi średnimi rachunkami wzrastającymi do 548 funtów i 529 funtów odpowiednio.

3. Podwyżki podatku od nieruchomości — kwiecień

Każdego roku samorządy decydują o wysokości podwyżek podatku od nieruchomości. Średni koszt dla nieruchomości w grupie D w Anglii wynosi 2,065 funtów.

Jeśli rząd pozwoli samorządom na podniesienie podatku od nieruchomości o 5%, wzrośnie on o 103,25 funta do 2,168,25 funta.

4. Szerokopasmowy internet i telefonia komórkowa - 1 kwietnia

Wiele największych firm oferujących szerokopasmowy dostęp do internetu – takich jak BT, EE, Plusnet, Shell Energy, TalkTalk, Virgin Media i Vodafone – podnosi ceny co kwiecień w oparciu o wskaźnik CPI lub RPI plus dodatkowe 3,9%.


Oznacza to, że rachunki za internet szerokopasmowy mogą wzrosnąć o 7,9% w kwietniu, ponieważ inflacja CPI w grudniu wyniosła 4%.

5. Podwyżka opłaty za licencję telewizyjną - 1 kwietnia

Gospodarstwa domowe będą płacić więcej za opłatę licencyjną telewizyjną od przyszłego roku.

Przez ostatnie dwa lata opłata licencyjna była zamrożona na poziomie 159 funtów, ale to się zmieni.

BBC potwierdziło, że opłata licencyjna wzrośnie z 159 funtów do 169,50 funta od 1 kwietnia — wzrost o 10,50 funta.

Jak uniknąć wyższych opłat?

Istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować wpływ tych podwyżek na domowy budżet. Dla przykładu regularni pasażerowie kolei mogą obniżyć koszt standardowych biletów o nawet jedną trzecią, korzystając z karty kolejowej.

Przejście na licznik wody może pomóc niektórym gospodarstwom domowym zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.

Zobacz też:


Osoby o niskich dochodach lub korzystające ze świadczeń takich jak Universal Credit mogą ubiegać się o zniżki na podatek od nieruchomości.

Zmiana dostawcy usług telekomunikacyjnych po zakończeniu umowy to najlepszy sposób na oszczędność na rachunkach za szerokopasmowy internet i telefonię komórkową.

Ponadto, osoby w wieku powyżej 75 lat otrzymujące Pension Credit mogą być zwolnione z opłaty licencyjnej telewizyjnej, co pozwala zaoszczędzić 159 funtów rocznie.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Król Karol III zdiagnozowany na raka. Jest komunikat Pałacu Buckingham
 Czytaj następny artykuł:
Nadchodzi śnieg: żółte ostrzeżenie meteorologiczne dla znacznych części Anglii i Walii