Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Król Karol III zdiagnozowany na raka. Jest komunikat Pałacu Buckingham

Fot: Number 10/Flickr
W ostatnich dniach świat obiegła wiadomość, która wstrząsnęła wieloma ludźmi – Król Karol III, w wieku 75 lat, został zdiagnozowany na raka.

Pałac Buckingham przekazał, że diagnoza została postawiona po niedawnym leczeniu powiększonej prostaty.


Chociaż nie ujawniono, o jaki dokładnie typ raka chodzi, wiadomo, że nie jest to rak prostaty.

Król rozpoczął już „regularne leczenie” i w związku z tym postanowił odłożyć swoje publiczne obowiązki.

Monarcha pozostaje „całkowicie pozytywnie nastawiony do swojego leczenia” i z niecierpliwością oczekuje na powrót do pełnienia swoich publicznych obowiązków „tak szybko, jak to możliwe”.

Pałac Buckingham nie podzielił się szczegółami na temat stadium raka czy prognozy.


Król Karol poinformował osobiście obu swoich synów o diagnozie. Książę Walii jest w regularnym kontakcie z ojcem, a Książę Sussex, Harry, który mieszka w Stanach Zjednoczonych, rozmawiał z ojcem i będzie podróżował do Wielkiej Brytanii, aby go odwiedzić w najbliższych dniach.

Pomimo przerwy w publicznych wystąpieniach, Król będzie kontynuował swoją konstytucyjną rolę jako głowa państwa, w tym prace papierkowe i prywatne spotkania.

Rozumie się, że jego cotygodniowe audiencje z premierem Rishim Sunakiem będą kontynuowane osobiście, chyba że lekarze zalecą ograniczenie takiego kontaktu.

W przypadku, gdy głowa państwa nie jest w stanie wykonywać oficjalnych obowiązków, istnieje konstytucyjny mechanizm powoływania „doradców stanu”, którzy mogą zastępować monarchy.


Obecnie w tej roli mogą występować Królowa Camilla, Książę William, Księżniczka Królewska i Książę Edward. Książę Harry i Książę Yorku nie są już wzywani, jako że nie pełnią oficjalnych królewskich obowiązków.

Król Karol III zdecydował się ujawnić informacje o swoim leczeniu na raka, ponieważ jako Książę Walii był patronem wielu organizacji związanych z rakiem.

Zobacz też:


„Jego Wysokość często publicznie wspierała pacjentów onkologicznych, ich bliskich oraz wspaniałych profesjonalistów medycznych, którzy się nimi opiekują”.

W Wielkiej Brytanii jedna na dwie osoby rozwija jakąś formę raka w ciągu życia. Istnieje ponad 200 typów raka, a najczęstsze w Wielkiej Brytanii to rak piersi, płuc, prostaty i jelita. Dla wielu typów raka szanse na zachorowanie rosną wraz z wiekiem.

Premier Rishi Sunak, lider opozycji Sir Keir Starmer oraz przewodniczący Izby Gmin Sir Lindsay Hoyle złożyli życzenia szybkiego powrotu do zdrowia dla Króla.


Prezydent USA, Joe Biden, wyraził swoje zaniepokojenie i zapowiedział rozmowę z Królem, dołączając do życzeń szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia.

Diagnoza raka Króla Karola III podkreśla znaczenie wczesnego wykrywania i leczenia.

Pałac Buckingham jeszcze nie potwierdził, czy zaplanowane wizyty Króla i Królowej w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Samoa odbędą się zgodnie z planem.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Osiem milionów gospodarstw domowych w UK otrzyma od dziś ostatni dodatek wysokości 299 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Pełna lista podwyżek rachunków w Wielkiej Brytanii w 2024 roku