Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Council Tax wzrośnie o 200 GBP z powodu bankructwa rady miejskiej

Rada miejska Birmingham w Wielkiej Brytanii, znajdująca się w trudnej sytuacji finansowej, otrzymała zgodę na podniesienie podatku od nieruchomości o 10%, co jest dwukrotnie wyższą wartością niż roczny limit.

Decyzja ta oznacza, że rodziny w Birmingham będą musiały zapłacić dodatkowe 200 funtów rocznie.


Podwyżka ta jest odpowiedzią na ogromne koszty, z którymi boryka się samorząd i ma na celu pokrycie rosnących wydatków oraz walkę z konsekwencjami finansowego niegospodarowania.

Rada zarządzana przez Partię Pracy wydała w zeszłym roku we wrześniu zawiadomienie o sekcji 114, ogłaszając efektywne bankructwo, próbując równoważyć rachunek za równouprawnienie płac w wysokości 760 milionów funtów oraz przekroczenie budżetu w projekcie IT o 80 milionów funtów.

Obecnie stara się zaoszczędzić 300 milionów funtów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Max Caller, główny komisarz Rady Miasta Birmingham, zwrócił się do rządu w grudniu z prośbą o zgodę na podniesienie podatku od nieruchomości w 2024 roku o więcej niż 4,99%, czyli normalny limit, bez konieczności przeprowadzania lokalnego referendum.


Minister ds. Wyrównywania Szans, Michael Gove, odpowiedział teraz w pisemnym oświadczeniu, że pomimo wyrażanych przez rząd ciągłych obaw dotyczących „znacznego finansowego niegospodarowania” w radzie, nie będzie sprzeciwiać się wnioskowi miasta o dalsze podniesienie podatków o dodatkowe 5%.

Gove dodał: „To rozczarowujące, że podatnicy z Birmingham muszą pokrywać koszty złego zarządzania i podejmowania decyzji przez radę. Chociaż rząd nie będzie sprzeciwiał się temu wnioskowi, biorąc pod uwagę powagę okoliczności, każda decyzja o zwiększeniu podatku od nieruchomości należy wyłącznie do Rady Miasta Birmingham, która powinna wziąć pod uwagę naciski, z jakimi obecnie mierzą się ludzie w Birmingham, dotyczące kosztów życia”.

Caller wcześniej stwierdził, że dodatkowe 5% wzrostu podatku od nieruchomości przyniesie dodatkowe 20 milionów funtów.

10-procentowy wzrost oznaczać będzie wzrost rachunku o około 195 funtów rocznie dla nieruchomości w grupie D i 390 funtów dla najdroższych domów w grupie H.


Podwyżka podatku od nieruchomości o 10% wywołuje zrozumiałe zaniepokojenie wśród mieszkańców Birmingham.

Dodatkowe 200 funtów rocznie to znaczące obciążenie dla wielu rodzin, szczególnie w obliczu rosnących kosztów życia i innych finansowych wyzwań.

W zeszłym roku, Stowarzyszenie Rządów Lokalnych ostrzegło, że jedna na sześć rad – około 60 – jest zagrożona efektywnym bankructwem.

Grant Thornton UK ostrzegł w zeszłym miesiącu, że cztery na dziesięć rad ryzykują bankructwem w ciągu najbliższych pięciu lat.


Inne rady, które ogłosiły bankructwo, a następnie otrzymały zgodę rządu na podniesienie podatku Council Tax o 10% w kwietniu, to Slough, Thurrock i Woking.

Na początku tego miesiąca Komitet ds. Wyrównywania Szans, Mieszkalnictwa i Społeczności Lokalnych opublikował raport dotyczący finansowych trudności w lokalnych władzach.

W raporcie Gove stwierdził, że „każda partia prawdopodobnie będzie chciała przedstawić propozycje programowe dotyczące poprawy lokalnego opodatkowania”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair i Jet2 wydają pilne ostrzeżenia dla podróżnych
 Czytaj następny artykuł:
DWP wypłaci dodatek 173 GBP tygodniowo dla 10 milionów osób w Wielkiej Brytanii