Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dziś tłusty czwartek: święto obfitości i tradycji

Tłusty czwartek to wyjątkowy dzień w polskim kalendarzu, pełen tradycji, smaku i radości, który w 2024 roku przypada na 8 lutego.

Jest to ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli czasem przygotowań do Wielkanocy.


Tego dnia, według polskiej tradycji, dozwolone jest objadanie się, a najpopularniejszymi przysmakami są pączki i faworki, znane również jako chrust czy chruściki.

Geneza tłustego czwartku sięga czasów pogańskich, kiedy to świętowano odejście zimy i nadejście wiosny, ucztując na tłustych potrawach i pączkach nadziewanych słoniną.

W Polsce, zwłaszcza w Małopolsce, dzień ten miał również swoją unikalną tradycję zwaną combrowym czwartkiem, nawiązującą do legendy o krakowskim burmistrzu Comberze.

W XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia słodkich pączków, które miały w środku ukryty mały orzeszek lub migdał. Osoba, która znalazła taki pączek, miała cieszyć się dostatkiem i szczęściem.


Tłusty czwartek to nie tylko dzień obfitości i radości, ale również moment refleksji i przygotowania do nadchodzącego okresu postu.

Jest to czas, kiedy można pozwolić sobie na chwilę zapomnienia i celebrowanie tradycji, które są ważną częścią polskiej kultury.

Współcześnie tłusty czwartek jest popularny nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach, gdzie Polacy dzielą się swoją kulturą i tradycjami.

Tłusty Czwartek to nie tylko polska tradycja. Wielka Brytania tłusty czwartek obchodzi we wtorek.


Święto jest określane jako Pancake Day i rzecz jasna jest to dzień, w którym cały kraj zajada się tradycyjnymi grubymi naleśnikami z przeróżnymi polewami i dodatkami. W Wielkiej Brytanii jest to ostatni dzień karnawału.

W Niemczech dzień ten znany jest jako Schnotziger Donnerstag i skupia się na wspólnej zabawie.

We Francji, święto to, znane jako Mardi Gras, obchodzi się również we wtorek, z różnymi smakołykami.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Primark otwiera 5 nowych sklepów w Wielkiej Brytanii i ogłasza większe i lepsze przestrzenie zakupowe
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair i Jet2 wydają pilne ostrzeżenia dla podróżnych