Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wzrost płac w Wielkiej Brytanii wyższy niż oczekiwano

W grudniu w Wielkiej Brytanii odnotowano wyższy, niż oczekiwano wzrost płac, podczas gdy stopa bezrobocia nieznacznie spadła, pokazują oficjalne dane.

Średnie tygodniowe zarobki wzrosły bardziej, niż przewidywano, o 6,2% w porównaniu z prognozowanymi 6% przez ekonomistów, a siła nabywcza pracowników była najwyższa od lipca 2021 roku, gdyż w porównaniu z inflacją, wynagrodzenia wzrosły o 1,9%.


Wzrost płac, choć wolniejszy niż 6,5% wzrost odnotowany w trzech miesiącach do listopada, pozostaje powyżej wskaźnika ogólnego wzrostu cen. Gdy wziąć pod uwagę premie, płace wzrosły o 5,8%.

Dane te mogą nadal budzić obawy decydentów Banku Anglii, którzy będą uważnie obserwować wzrost płac, wcześniej zidentyfikowany jako obawa inflacyjna.

Szczególnie interesujący jest wzrost płac w sektorze prywatnym, który spadł z 6,6% do 6,2%, ale pozostał powyżej prognozowanych 6%.

Urząd Statystyk Narodowych (ONS) zaleca ostrożność przy interpretacji krótkoterminowych zmian w danych dotyczących rynku pracy i innych wskaźników ekonomicznych.


Organ ten ponownie zrewidował swoją ocenę rynku pracy, stwierdzając, że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii mogła być znacznie niższa, na poziomie 3,9%, niż sugerowały szacunki na koniec 2023 roku w wysokości 4,2%.

W odpowiedzi na dzisiejsze dane, minister finansów Jeremy Hunt powiedział: „To dobra wiadomość, że realne płace rosną szósty miesiąc z rzędu, a bezrobocie pozostaje niskie, ale praca jeszcze się nie skończyła. Nasze cięcia podatków są częścią planu, aby ludzie wrócili do pracy, co pozwoli nam rozwijać gospodarkę, ale musimy trzymać się planu”.

Sekretarz generalny Trades Union Congress, Paul Nowak, powiedział: „Średnia płaca jest wciąż warta o 12 funtów tygodniowo mniej niż przed kryzysem finansowym 16 lat temu, a ponad milion osób pracuje na umowach zerowych godzin”.


Ten obraz rynku pracy wskazuje na gospodarkę z niskim bezrobociem, ze zmniejszeniem wakatów i rosnącym zatrudnieniem.

Dane płacowe HMRC pokazały, że liczba pracowników wzrosła o 48 000 w styczniu, podczas gdy dane ONS wskazują, że liczba wolnych miejsc pracy spadła dziewiętnasty miesiąc z rzędu, choć tylko nieznacznie.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Sainsbury's ostrzega przed brakami w supermarketach w Wielkiej Brytanii. Czego zabraknie tym razem?
 Czytaj następny artykuł:
Pierwsza osoba w Anglii skazana za cyber-flashing