Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pierwsza osoba w Anglii skazana za cyber-flashing

W Anglii doszło do pierwszego skazania za nowe przestępstwo związane z cyber-flashingiem, które stało się przestępstwem 31 stycznia tego roku jako część ustawy o bezpieczeństwie online.

Nicholas Hawkes, 39-letni mieszkaniec Basildon w Essex, 9 lutego wysłał niechciane zdjęcia swojego penisa 15-letniej dziewczynie i kobiecie — poinformowała Prokuratura Koronna (CPS).


Ofiara zrobiła zrzuty ekranu wiadomości na WhatsAppie i tego samego dnia zgłosiła Hawkesa do policji w Essex.

Hawkes przyznał się w sądzie magistrackim w Southend do dwóch zarzutów wysyłania fotografii lub filmu genitaliów w celu wywołania niepokoju, lub upokorzenia, jak podała CPS.

Został skazany podczas poniedziałkowego posiedzenia i pozostaje w areszcie do wyznaczenia kary w Sądzie Koronnym w Basildon 11 marca.

Sefer Mani, z CPS East of England, stwierdził: „Cyber-flashing jest obrzydliwym przestępstwem i fakt, że udało nam się szybko wymierzyć sprawiedliwość obu ofiarom, pokazuje, że nowe prawo działa. Każdy powinien czuć się bezpiecznie, gdziekolwiek jest, i nie być narażonym na otrzymywanie niechcianych obrazów seksualnych. Zachęcam każdego, kto czuje, że był ofiarą cyber-flashingu, do zgłoszenia tego na policję i wiedzenia, że zostanie potraktowany poważnie oraz jego tożsamość zostanie chroniona”.


Ofiary cyber-flashingu i nadużyć związanych z obrazami otrzymują dożywotnią anonimowość na mocy ustawy o przestępstwach seksualnych od momentu zgłoszenia przestępstwa.

Hawkes jest już zarejestrowanym przestępcą seksualnym do listopada 2033 roku po tym, jak w zeszłym roku w Sądzie Koronnym w Basildon został skazany za aktywność seksualną z dzieckiem poniżej 16 roku życia i eksponowanie.

Cyber-flashing to forma nękania cyfrowego, polegająca na wysyłaniu nieproszonych, seksualnie wyraźnych obrazów lub filmów, często poprzez aplikacje do komunikacji, takie jak WhatsApp, media społecznościowe lub inne platformy cyfrowe.

Osoba, która dokonuje cyber-flashingu, wysyła te materiały bez zgody odbiorcy, co może być dla odbiorcy szokujące, nieprzyjemne lub nawet traumatyczne.


Przestępstwo to zyskało na znaczeniu wraz z rosnącą popularnością smartfonów i aplikacji do komunikacji, co ułatwiło wysyłanie tego typu materiałów.

W odpowiedzi na te działania, niektóre kraje i regiony wprowadziły specyficzne przepisy prawne, aby zwalczać cyber-flashing, uznając go za przestępstwo i nakładając kary na sprawców.

Celem tych przepisów jest ochrona prywatności i godności ludzkiej, a także zapewnienie, że przestrzeń cyfrowa jest bezpiecznym miejscem dla wszystkich użytkowników.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wzrost płac w Wielkiej Brytanii wyższy niż oczekiwano
 Czytaj następny artykuł:
Dziś Pancake Day w Wielkiej Brytanii: dlaczego właśnie dziś jemy naleśniki?