Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dziś Pancake Day w Wielkiej Brytanii: dlaczego właśnie dziś jemy naleśniki?

Dzień naleśnika, czyli Pancake Day, znany również jako Shrove Tuesday, to wyjątkowy dzień, który wzbudza wiele emocji.

Jest to czas, kiedy ludzie w całym kraju przygotowują naleśniki z różnorodnymi dodatkami, ale skąd wzięła się ta tradycja? Dlaczego akurat naleśniki stały się symbolem tego dnia?


Co to jest dzień naleśnika?

Dzień naleśnika to dzień poprzedzający rozpoczęcie chrześcijańskiego okresu Wielkiego Postu.

W Polsce nazywa się go ostatkami lub też zapustami, a potocznie czasem „śledzikiem”.


Data tego święta jest zmienna i zależy od daty Wielkanocy. W 2024 roku obchodzimy go 13 lutego.

Jest to początek 40-dniowego Wielkiego Postu, podczas którego chrześcijanie przygotowują się do Wielkanocy, przypominając sobie o wydarzeniach prowadzących do śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Dlaczego jemy właśnie naleśniki?

Tradycja przygotowywania naleśników w tym dniu wywodzi się z potrzeby wykorzystania produktów, które miały zostać odłożone na czas Wielkiego Postu.

Składniki takie jak jajka, mąka i mleko często były wykluczane z diety podczas postu, dlatego zwykło się je wykorzystywać, przyrządzając naleśniki.


Współcześnie to raczej dodatki do naleśników, takie jak czekolada czy słodycze, są tym, co ludzie postanawiają sobie odmówić.

Ulubione dodatki do naleśników

Naleśniki mogą być przygotowywane na wiele sposobów, z różnorodnymi dodatkami, od klasycznej cytryny z cukrem, przez czekoladę, aż po bardziej wytrawne wersje z serem czy nawet boczkiem.

Każdy ma swoje ulubione połączenie, które sprawia, że dzień naleśnika jest jeszcze bardziej wyjątkowy.

Czym się różnią naleśniki polskie, brytyjskie i amerykańskie?

Naleśniki brytyjskie charakteryzują się cienkim i elastycznym ciastem, które przypomina francuskie crêpes. Są one lekkie i delikatne, przygotowywane z prostego ciasta składającego się z mąki, mleka i jajek. Zazwyczaj są większe, zajmując całą powierzchnię patelni, co umożliwia łatwe zwijanie lub składanie z różnymi dodatkami, takimi jak cukier z sokiem z cytryny, dżem czy świeże owoce.

Naleśniki amerykańskie wyróżniają się grubszą i puszystą konsystencją, dzięki dodatkowi proszku do pieczenia lub sody, co sprawia, że rosną podczas smażenia. Są mniejsze, ale grubsze niż ich brytyjskie odpowiedniki, co czyni je bardziej sycącymi. Podaje się je zazwyczaj w stosach, obficie polane syropem klonowym, masłem, owocami, bitą śmietaną lub innymi bogatymi dodatkami.

Pod względem podobieństwa do polskich naleśników, brytyjskie wersje są im bliższe. Polskie naleśniki, podobnie jak brytyjskie, są cienkie i elastyczne, choć mogą być nieco grubsze niż francuskie crêpes, ale nadal zachowują zdolność do zwijania z różnorodnymi nadzieniami, słodkimi lub wytrawnymi. Polskie naleśniki często serwuje się z twarogiem, dżemem i owocami co czyni je wszechstronnym daniem, podobnie jak brytyjskie naleśniki.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Pierwsza osoba w Anglii skazana za cyber-flashing
 Czytaj następny artykuł:
Wizz Air odwołuje wszystkie loty z Birmingham do Polski. Z rozkładu znikną 3 połączenia