Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania osiąga punkt krytyczny w kwestii emerytur państwowych

W obliczu spadającej liczby urodzeń w Anglii i Walii, która w 2022 roku osiągnęła najniższy poziom od 2002 roku, narasta niepokój dotyczący przyszłości świadczeń emerytalnych w Wielkiej Brytanii.

Dane opublikowane przez Urząd Statystyczny (ONS) wskazują, że liczba urodzeń w tych dwóch krajach wyniosła 605 479, co oznacza spadek o 3,1% w porównaniu do 624 828 w roku 2021.


Tym samym, wskaźnik dzietności kontynuuje trend spadkowy, który obserwujemy od 2010 roku – podaje GB News.

Takie zmiany demograficzne budzą zaniepokojenie wśród ekspertów od emerytur, którzy wskazują na malejącą liczbę osób w wieku produkcyjnym zdolnych do wsparcia rosnącej liczby starszego pokolenia.

Helen Morrissey, główna analityczka ds. emerytur w Hargreaves Lansdown, podkreśla, że obserwowany trend ma „ogromny wpływ na społeczeństwo”.

Z jej ostrzeżenia wynika, że w miarę przechodzenia na emeryturę pokoleń „baby boomers” i Generacji X, będzie coraz mniej dorosłych w wieku produkcyjnym, którzy mogliby przyczyniać się do finansowania brytyjskiego systemu emerytalnego.


Morrissey zauważa, że sytuacja ta może prowadzić nie tylko do niedoborów na rynku pracy, ale także do poważnych problemów związanych z finansowaniem emerytur państwowych.

Ciężar utrzymania rosnącej populacji emerytów spoczywa na coraz mniejszej liczbie pracujących, co staje się problemem długoterminowym wymagającym natychmiastowych działań.

W związku z tym pojawiły się sugestie, że wiek emerytalny może wzrosnąć do 71 lat już do 2050 roku, aby utrzymać obecny stosunek liczby osób w wieku produkcyjnym do emerytów.

Jednak dla wielu pracowanie do 70. roku życia nie jest opcją ze względu na stan zdrowia lub potrzeby opiekuńcze.


Morrissey apeluje do rządzących o zapewnienie pewności co do przyszłości, podkreślając, że emerytura państwowa jest fundamentem planowania emerytalnego i musi pozostać zrównoważona.

W kontekście zbliżających się wyborów generalnych wszystkie oczy skierowane są na obietnice dotyczące emerytur państwowych w kluczowych manifestach wyborczych, z naciskiem na partie polityczne, aby zadeklarowały, czy utrzymają „triple lock” - politykę gwarantującą wzrost świadczeń emerytalnych.

Zobacz też:


Morrissey wskazuje, że Wielka Brytania osiągnęła „punkt krytyczny” i jeśli chce zachować system emerytalny na stabilnych fundamentach w dłuższej perspektywie, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej rewizji emerytur państwowych i „triple lock”.

Tylko w ten sposób można zapewnić ludziom pewność co do tego, czego mogą się spodziewać od państwa, co pozwoli im planować przyszłość z większą pewnością.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wakacje szkolne w Anglii mogą zostać skrócone do czterech tygodni
 Czytaj następny artykuł:
Chaos w godzinach szczytu: odwołano wszystkie pociągi