Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania zapłaci 370 milionów funtów Rwandzie w ramach umowy o azyl. Dodatkowo 150000 GBP za każdego imigranta

W ramach planu przeniesienia osób ubiegających się o azyl do Rwandy Wielka Brytania zobowiązała się zapłacić temu krajowi co najmniej 370 milionów funtów.

Informacja ta została ujawniona przez krajowy organ nadzoru wydatków rządowych.


Co więcej, za każdą osobę wysłaną do wschodnioafrykańskiego kraju w ciągu pięciu lat, Wielka Brytania zapłaci do 150 000 funtów na pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i edukacji.

Płatności te zostaną wstrzymane, jeśli dana osoba zdecyduje się opuścić Rwandę, a Wielka Brytania zamiast tego zapłaci 10 000 funtów za osobę, aby ułatwić jej wyjazd.

Partia Pracy określiła nowe dane zawarte w raporcie Narodowego Biura Audytu (NAO) jako „narodowy skandal”.

Jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zauważyło: „Bezczynność również wiąże się ze znacznymi kosztami”.

Rzecznik stwierdził, że jeśli nie podejmie się działań, koszt utrzymania osób ubiegających się o azyl może osiągnąć 11 miliardów funtów rocznie do 2026 roku.


„Nielegalna migracja kosztuje życie i utrwala handel ludźmi, dlatego słuszne jest, że finansujemy rozwiązania mające na celu przerwanie tego niezrównoważonego cyklu” - dodał.

Raport NAO został opublikowany po tym, jak posłowie domagali się większej przejrzystości w kwestii kosztów programu.

Na mocy pięcioletniej umowy, Wielka Brytania będzie mogła wysyłać osoby, które nielegalnie przybyły do kraju, do Rwandy w celu ubiegania się o azyl.

Celem polityki jest odstraszenie ludzi od przekraczania kanału La Manche na małych łodziach — co jest jednym z kluczowych priorytetów premiera Rishiego Sunaka.

Jednakże realizacja programu została zatrzymana przez wyzwania prawne i jak dotąd nikt nie został tam przesiedlony.


Rząd planuje, że loty deportacyjne rozpoczną się wiosną. Ustawa mająca na celu reaktywację planu została zatwierdzona przez posłów i będzie debatowana w Izbie Lordów w przyszłym tygodniu, gdzie krytycy prawdopodobnie skupią się na najnowszych kosztach.

W ramach schematu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zgodziło się wpłacić pieniądze do funduszu wspierającego wzrost gospodarczy Rwandy, a także zapewnić dodatkowe płatności na pokrycie kosztów przetwarzania i przesiedlenia osób.

Wielka Brytania już wpłaciła 220 milionów funtów do funduszu rozwoju gospodarczego od kwietnia 2022 roku, z zaplanowanymi dalszymi rocznymi płatnościami w wysokości 50 milionów funtów przez następne trzy lata, co daje łączną kwotę 370 milionów funtów przez pięć lat.

Jeśli do Rwandy zostanie ostatecznie wysłanych więcej niż 300 osób, Wielka Brytania zapłaci jednorazową sumę 120 milionów funtów do funduszu, z dalszymi płatnościami 20 000 funtów za każdą przesiedloną osobę.

Ponadto rząd Wielkiej Brytanii zapewni również do 150 874 funtów na osobę, aby pokryć koszty takie jak zakwaterowanie, jedzenie i edukacja.

Raport NAO ujawnia również, że koszt uruchomienia schematu może wzrosnąć z 20 milionów do 28 milionów funtów.


Przewiduje się także inne przyszłe koszty, w tym szacowane 11 000 funtów na osobę za loty do Rwandy.

NAO nie wydało opinii na temat tego, czy program jest opłacalny, ponieważ, jak stwierdzono, zależy to od tego, czy uda się odstraszyć ludzi od nielegalnego przybycia do Wielkiej Brytanii.

Partia Pracy zobowiązała się do zakończenia polityki rwandyjskiej, jeśli wygra następne wybory, opisując ją jako drogie „sztuczki”.

Yvette Cooper, cień minister spraw wewnętrznych, powiedziała: „Ten raport ujawnia narodowy skandal, który torysi próbowali ukryć.


Jego szokująca analiza pokazuje, że koszty nieudanej farsy rwandyjskiej są jeszcze wyższe, niż wcześniej sądzono”.

Raport został opracowany w odpowiedzi na wniosek dwóch międzypartyjnych komisji poselskich — Komisji Rachunków Publicznych i Komisji Spraw Wewnętrznych.

W grudniu najwyższy urzędnik cywilny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych napisał do przewodniczących obu komisji, ujawniając niektóre koszty związane z programem, ale stwierdzili oni, że nie dostarcza to wystarczających informacji o tym, ile do tej pory wydano.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania wprowadza duże zmiany w wizach pracowniczych.
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair zmusza podróżujących z dziećmi do uiszczenia opłaty 6 GBP