Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Inflacja w Wielkiej Brytanii: jak zmieniły się ceny towarów i usług?

Spadek rocznej stopy inflacji w Wielkiej Brytanii do 3,4% w lutym był rezultatem spowolnienia wzrostu cen żywności i usług restauracyjnych.

Urząd Statystyk Narodowych (Office for National Statistics) opracował ogólny odczyt, wykorzystując indeks cen konsumpcyjnych, ale również rejestruje ceny poszczególnych towarów i usług.


Przyjrzyjmy się, jak zmieniły się ceny wielu z tych codziennych przedmiotów w ciągu ostatniego roku.

Żywność

Wśród produktów spożywczych największy wzrost cen odnotowano w przypadku oliwy z oliwek, która zdrożała o 38,9%.

Cukier podrożał o 17,6%, a ceny wieprzowiny wzrosły o 9,8%. Produkty makaronowe i kuskus zanotowały wzrost o 8,9%, podczas gdy sosy i przyprawy podrożały o 8,2%.


Warzywa zdrożały o 6,3%, owoce o 4,7%, a gotowe posiłki o 4,1%. Jaja zdrożały o 3,2%, a chleb o 1%.

Z kolei ceny sera i twarogu spadły o 0,3%, ryb o 0,1%, dżemów, marmolad i miodu o 4,1%, mleka odtłuszczonego o 6,6%, masła o 7,6%, a mleka pełnego o 10,2%.

Napoje i tytoń

W kategorii napojów i tytoniu największy wzrost cen odnotowano dla kakao i czekolady w proszku – 22,3%.

Wody mineralne i źródlane podrożały o 9,5%, soki owocowe i warzywne o 7,7%, a herbata o 7,2%. Napoje gazowane zdrożały o 2,4%, a kawa o 0,1%.

Piwo podrożało o 9,9%, wino o 7,8%, a alkohole mocne o 7%. Tytoń zdrożał o 15,5%.

Energia elektryczna, gaz i inne paliwa

W kategorii energii elektrycznej, gazu i innych paliw odnotowano spadki cen. Elektryczność potaniała o 13%, gaz o 26,5%, paliwa stałe o 4,8%, a paliwa płynne o 8,9%.

Odzież i obuwie

W kategorii odzieży i obuwia odzież damska zdrożała o 7,1%, odzież dla niemowląt i dzieci o 5,7%, odzież męska o 3,3%, a obuwie o 1,4%.

Artykuły gospodarstwa domowego i meble

Wśród artykułów gospodarstwa domowego i mebli dywany i chodniki podrożały o 2,3%, kuchenki o 0,2%, a meble ogrodowe o 0,1%.

Z kolei oświetlenie potaniało o 1,3%, a meble domowe o 1,6%.

Pojazdy i transport pasażerski

W kategorii pojazdów i transportu pasażerskiego największe wzrosty cen odnotowano za podróże autobusem i autokarem – 6,6%, loty – 6,5%, podróże morskie i śródlądowe – 6,4%, a pociągi – 4,3%.

Nowe samochody podrożały o 3,1%, rowery potaniały o 2,5%, motocykle o 3,8%, a samochody używane o 7,3%.

Benzyna potaniała o 3,9%, a olej napędowy o 10,8%.

Hotelarstwo i rekreacja

W sektorze hotelarstwa i rekreacji ośrodki wakacyjne, kempingi i schroniska młodzieżowe zdrożały o 17%.

Kina, teatry i koncerty podrożały o 8,5%, muzea o 8,3%, restauracje i kawiarnie o 6,7%, szybkie usługi gastronomiczne o 6,6%, a hotele i motele o 4,5%.

Zobacz też:


Inne artykuły rekreacyjne

Wśród innych artykułów rekreacyjnych usługi weterynaryjne i inne usługi dla zwierząt domowych zdrożały o 10,7%, produkty ogrodnicze o 3,3%, a produkty dla zwierząt domowych o 1,8%.

Gry, zabawki i hobby potaniały o 1,2%.


Analiza zmian cen w różnych kategoriach towarów i usług w Wielkiej Brytanii pokazuje złożony obraz wpływu inflacji na codzienne życie. Spadki cen w niektórych sektorach, takich jak energia, mogą przynieść ulgę konsumentom, podczas gdy znaczące wzrosty cen w innych, zwłaszcza w żywności i napojach, mogą zwiększać koszty życia.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
DVLA wydaje ostrzeżenie dla milionów właścicieli samochodów i vanów w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Deszczowa Wielkanoc w UK: Prognoza pogody na świąteczny weekend