Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

DVLA wydaje ostrzeżenie dla milionów właścicieli samochodów i vanów w Wielkiej Brytanii

Agencja ds. Licencjonowania Kierowców i Pojazdów (DVLA) w Wielkiej Brytanii wydała poważne ostrzeżenie skierowane do milionów właścicieli pojazdów.

Każdy zarejestrowany posiadacz pojazdu powinien posiadać książkę pojazdu (V5C), którą można zastąpić w przypadku jej utraty, kradzieży lub uszkodzenia.


Konieczna jest również jej aktualizacja przy zmianie nazwiska lub adresu właściciela, zmianie danych pojazdu lub przy kupnie, sprzedaży lub przekazaniu pojazdu.

W środę DVLA za pośrednictwem X, dawniej znanego jako Twitter, wydała ostrzeżenie dotyczące V5C. „Zachowaj bezpieczeństwo online – nie udostępniaj zdjęć swojej książeczki V5C w mediach społecznościowych ani na stronach sprzedażowych, ponieważ oszuści mogą wykorzystać je do kradzieży tożsamości” – ostrzega DVLA.

Agencja apeluje również do kierowców, by zgłaszali podejrzane strony internetowe, e-maile, numery telefonów, rozmowy telefoniczne lub wiadomości tekstowe.

W postach w mediach społecznościowych zamieszczono linki z radami, co robić w przypadku podejrzenia oszustwa.


Podejrzane e-maile można przesyłać na adres report@phishing.gov.uk, a podejrzane wiadomości tekstowe można wysyłać na numer 7726.

Osoby, które uważają, że padły ofiarą oszustwa internetowego lub oszustwa, powinny skontaktować się z Action Fraud, dzwoniąc pod numer 0300 123 2040 lub online tutaj.

Wskazówki GOV.UK dodają: „Niektóre strony internetowe, e-maile lub numery telefonów mogą wyglądać, jakby były częścią oficjalnej usługi rządowej, gdy tak nie jest, lub mogą twierdzić, że oferują więcej pomocy, niż jest to w rzeczywistości. Niektóre z nich mogą wymagać opłat za usługi, które byłyby darmowe lub tańsze, gdybyś skorzystał z oficjalnej usługi rządowej”.


Aby znaleźć oficjalne usługi i numery telefonów rządowych, na przykład, jeśli chcesz złożyć wniosek do DVLA o prawo jazdy, użyj wyszukiwania na GOV.UK.

Ostrzeżenie DVLA podkreśla znaczenie ostrożności w internecie i świadomości zagrożeń związanych z udostępnianiem osobistych i wrażliwych informacji.

W dobie rosnącej liczby oszustw internetowych takie przypomnienia są niezbędne dla ochrony tożsamości i bezpieczeństwa finansowego kierowców.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ceny paszportów w Wielkiej Brytanii wzrosną w kwietniu – oto nowe opłaty
 Czytaj następny artykuł:
Inflacja w Wielkiej Brytanii: jak zmieniły się ceny towarów i usług?