Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Koniec z ograniczeniem do 100 ml płynów w bagażu podręcznym w Wielkiej Brytanii. Pierwsze duże lotnisko znosi limity

Lotnisko w Birmingham ma zostać pierwszym dużym lotniskiem w Wielkiej Brytanii, które pozwoli pasażerom na przewożenie w bagażu podręcznym płynów w opakowaniach o pojemności większej niż 100 ml.

Jest to możliwe dzięki instalacji nowych skanerów 3D. Lotnisko to jest jedynym dużym portem lotniczym w kraju, który potwierdził, że do 1 czerwca będzie gotowy do obsługi wszystkich pasażerów z użyciem nowej technologii.


Inne duże lotniska, takie jak Heathrow, Gatwick, Manchester i Glasgow, również zaczęły wprowadzać nowe skanery, ale tylko Birmingham zagwarantowało ich użycie dla wszystkich pasażerów od czerwca.

Dzięki nowym skanerom pasażerowie wylatujący z Birmingham nie będą musieli wyjmować z bagażu podręcznego dużych urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy czy tablety, a także będą mogli przewozić płyny w butelkach o pojemności do dwóch litrów.

Nick Barton, dyrektor generalny lotniska w Birmingham, podkreślił, że lotnisko zainwestowało 60 milionów funtów w nową halę bezpieczeństwa i sprzęt skanujący.

Od 1 czerwca pasażerowie zaczną doświadczać korzyści płynących z nowego systemu bezpieczeństwa, co przyczyni się do szybszego i prostszego procesu kontroli bezpieczeństwa przed lotem.


Choć lotniska London City i Teesside były pierwszymi w Wielkiej Brytanii, które w pełni zainstalowały nowe skanery i zrezygnowały z ograniczenia do 100 ml, są one znacznie mniejsze niż lotnisko w Birmingham, które obsłużyło ponad 11 milionów pasażerów w zeszłym roku.

W porównaniu, przez London City przeszło 3,4 miliona podróżnych w 2023 roku, a przez Teesside – około 200 tysięcy.

EasyJet w tym tygodniu uruchomił swoje pierwsze loty z Birmingham, obsługując 16 nowych celów podróży, z czego dziewięć przez cały rok.

Heathrow, posiadające 146 linii bezpieczeństwa, ogłosiło inwestycję ponad 1 miliarda funtów w nowe skanery, ale nie podało jeszcze daty zakończenia projektu.

Gatwick zrobiło „znaczące postępy” w instalacji skanerów 3D w obu terminalach i planuje zakończyć instalację do pierwszego kwartału 2025 roku.


Lotnisko Luton w Londynie poinformowało, że „kontynuuje prace nad osiągnięciem terminu czerwcowego”, ale nie potwierdziło, czy wszystkie skanery będą gotowe do tego czasu.

Podobnie lotniska Manchester, East Midlands i Stansted są w trakcie wprowadzania nowej technologii i oczekują, że pełny program zostanie zrealizowany do 2025 roku, choć nie podano konkretnej daty. Lotnisko w Edynburgu potwierdziło, że do czerwca będzie miało kilka nowych skanerów, a resztę do końca roku.

Zobacz też:


Lotnisko w Glasgow również pracuje nad zmianami, ale nie podało konkretnych terminów zakończenia.

Lotnisko w Birmingham przypomina pasażerom, że do 1 czerwca muszą przestrzegać obowiązujących zasad dotyczących bagażu podręcznego, a nawet po tej dacie powinni sprawdzić najnowsze zasady dotyczące bagażu podręcznego we wszystkich lotniskach na swojej trasie przed pakowaniem na wyjazd.


W Europie sytuacja wygląda podobnie do tej w Wielkiej Brytanii, z lotniskami stopniowo wprowadzającymi nową technologię, z próbnymi torami w wielu miejscach.

Jeśli chodzi o popularne miejsca turystyczne, oczekuje się, że lotnisko Palma na Majorce będzie gotowe do końca 2024 roku, a Malaga w 2025 roku.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Będą kolejne zakłócenia na lotniskach w Wielkiej Brytanii. Pracownicy zagłosowali za strajkiem
 Czytaj następny artykuł:
Kate Middleton ma raka. Odważne wyznanie księżnej Walii wstrząsa narodem