Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania odnotowuje największy wzrost ubóstwa od 30 lat

Kryzys cen energii spowodował największy wzrost ubóstwa w Wielkiej Brytanii od 30 lat, jak pokazują nowe dane.

Gwałtowne wzrosty cen, będące następstwem inwazji Rosji na Ukrainę, sprawiły, że setki tysięcy osób więcej wpadły w ubóstwo.


Liczba ta wzrosła do 12 milionów w latach 2022-2023, co stanowi wzrost o 600 000 osób.

Oznacza to, że wskaźnik absolutnego ubóstwa w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 18% - wzrost o 0,78 punktu procentowego.

Ubóstwo absolutne można zdefiniować jako stan, w którym komuś brakuje środków na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb. Absolutne ubóstwo jest też miarą używaną przez premiera przy opisywaniu osiągnięć rządu.

Jeszcze więcej rodzin wpadłoby w absolutne ubóstwo, gdyby nie wsparcie rządowe, takie jak płatności na pokrycie kosztów utrzymania.


Sekretarz ds. Pracy i Emerytur Mel Stride, którego departament zebrał dane, wskazał na „największy pakiet wsparcia kosztów utrzymania w Europie, wart średnio 3 800 funtów na gospodarstwo domowe”.

Rząd twierdzi, że bez tych środków wzrost byłby trzykrotnie gorszy. Stride powiedział, że „bezprecedensowe wsparcie rządu zapobiegło wpadnięciu w ubóstwo 1,3 miliona osób w 2022-2023 roku”.

Wskazał również na rosnące w tym roku poziomy emerytur i świadczeń, które będą dodatkiem do 10% wzrostu obu tych wartości, jaki wszedł w życie tuż po zebraniu tych danych.

Wśród emerytów poziom absolutnego ubóstwa prawie się nie zmienił w ciągu roku i pozostaje na jednym z najniższych poziomów w historii. Emeryci byli uprawnieni do dodatkowego wsparcia na życie, takiego jak 300-funtowy dodatek do płatności za paliwo zimowe.


Jednak liczba dzieci i dorosłych w wieku produkcyjnym żyjących w ubóstwie wzrosła o około 300 000 osób.

W tych danych, jedna czwarta dzieci żyła w absolutnym ubóstwie. Dwuprocentowy wzrost wskaźnika ubóstwa dzieci jest najwyższy od co najmniej połowy lat 90.

Sam Ray-Chaudhuri z think tanku Instytut Studiów Fiskalnych wskazuje, że „oficjalne statystyki dochodów nie oddają prawdziwego wzrostu w tym okresie”.

Zwraca uwagę, że wskaźnik niepewności żywnościowej wzrósł z 8% osób do 11%, a odsetek osób niezdolnych do ogrzania swojego domu wzrósł z 4% do 11%.


Nawet emeryci odnotowali wzrost liczby osób niezdolnych do odpowiedniego ogrzania domu, mimo że główny wskaźnik ubóstwa nieznacznie spadł.

Liczba osób, które stwierdziły, że korzystały z banków żywności w ostatnim miesiącu, wzrosła z 0,9% do 1,5%.

Zobacz też:


Partia Pracy określiła statystyki jako „przerażające” i porównała swoje osiągnięcia w zakresie zmniejszania ubóstwa dzieci z osiągnięciami konserwatystów.

„Rząd konserwatywny zrujnował gospodarkę i spowodował kryzys kosztów utrzymania, popychając rodziny w całym kraju w ubóstwo” – powiedziała minister ds. zatrudnienia i zabezpieczenia społecznego z gabinetu cieni, Alison McGovern.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Najwyższy rachunek Council Tax w UK po raz pierwszy przekroczy 5000 GBP. Największy wzrost cen w Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
Będą kolejne zakłócenia na lotniskach w Wielkiej Brytanii. Pracownicy zagłosowali za strajkiem