Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Miliony osób w Wielkiej Brytanii otrzymają dziś podwyżkę płacy minimalnej do 11,44 GBP na godzinę

Od dzisiaj, 1 kwietnia, miliony pracowników w całej Wielkiej Brytanii zobaczą wzrost swoich wynagrodzeń, gdy płaca minimalna (National Living Wage) zostanie podniesiona.

W obliczu rosnących kosztów życia rządowa decyzja o podniesieniu płacy minimalnej, znanej jako National Living Wage, przynosi promyk nadziei dla 2,7 miliona najmniej zarabiających pracowników i praktykantów w Wielkiej Brytanii.


Po raz pierwszy w historii płaca minimalna wzrasta o ponad 1 funt, co oznacza znaczącą ulgę dla tych, którzy na co dzień zmagają się z finansowymi wyzwaniami.

Od teraz, główna stawka płac wzrośnie z 10,42 funta do imponujących 11,44 funta za godzinę pracy, a zmiana ta po raz pierwszy obejmie pracowników powyżej 21 roku życia, zamiast dotychczasowych 23 lat.

Młodsze pokolenie również doświadczy pozytywnych zmian. Pracownicy w wieku 18-20 lat zobaczą wzrost swojej minimalnej stawki z 7,49 funta do 8,60 funta za godzinę.

Co więcej, praktykanci, często zapominana grupa na rynku pracy, również otrzymają podwyżkę powyżej inflacji, z godzinową stawką wzrastającą o ponad 20%, z 5,28 funta do 6,40 funta za godzinę.


To krok w kierunku sprawiedliwszego traktowania wszystkich pracowników, niezależnie od ich wieku czy statusu.

Jednakże, mimo tych podwyżek, płaca minimalna nadal pozostaje poniżej tzw. realnej godziwej płacy (real Living Wage), jedynego wskaźnika płacowego obliczanego na podstawie kosztów życia, który obecnie wynosi 12 funtów dla pracowników w Wielkiej Brytanii.

Realna godziwa płaca, nieoficjalna stawka godzinowa, jest nadzorowana przez organizację charytatywną Living Wage Foundation.

Jest ona ustalana na podstawie kwoty, którą organizacja uważa za konieczną do zarobienia, aby móc godnie żyć.


Różnica między narodową płacą życiową a prawdziwą płacą godziwą oznacza ponad 1000 funtów rocznie mniej.

Katherine Chapman, dyrektor Living Wage Foundation, stwierdziła: „Podwyżka ustawowej narodowej płacy życiowej od 1 kwietnia to dobra wiadomość dla 3,7 miliona słabo opłacanych pracowników w całym kraju, ale nadal nie dorównuje płacy uwzględniającej realne koszty życia”.

„Realna godziwa płaca, wynosząca 12 funtów za godzinę (13,15 funta dla pracowników w Londynie), pozwala ludziom w Wielkiej Brytanii na godziwy standard życia”.

„Ponad 14 000 pracodawców w całej Wielkiej Brytanii jest akredytowanych przez Living Wage i zobowiązuje się do przekraczania minimalnych wymogów rządowych, aby zapewnić, że ich personel jest zawsze wynagradzany zgodnie z kosztami życia”.


„W ciągu ostatnich trudnych lat gospodarczych było inspirujące obserwować, jak wiele więcej firm dołącza do ruchu”.

„Oprócz korzyści dla pracowników i ich rodzin, firmy płacące realną godziwą płacę zgłaszają poprawę retencji personelu i produktywności”.

„Zachęcamy inne organizacje, które mogą, do zobowiązania się do płacenia prawdziwej płacy godziwej” - dodała.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany finansowe w kwietniu. 10 punktów, które wpłyną na Twój portfel
 Czytaj następny artykuł:
Siedem rachunków Wielkiej Brytanii wzrośnie, a jeden w spadnie w kwietniu