Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany finansowe w kwietniu. 10 punktów, które wpłyną na Twój portfel

W kwietniu miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii odczują skutki szeregu znaczących zmian finansowych, które wprowadzone zostaną z początkiem nowego roku finansowego, 6 kwietnia.

Te zmiany mogą mieć duży wpływ na finanse osobiste, od podwyżek cen za usługi telekomunikacyjne po zmiany w systemie opieki nad dziećmi i ISA.


Oto przegląd dziesięciu najważniejszych zmian, na które warto zwrócić uwagę.

Zmiany w ISA

Od 6 kwietnia nastąpią cztery główne zmiany w ISA (Individual Savings Account).

Po pierwsze, będzie można wpłacać środki na więcej niż jeden ISA tego samego typu w ciągu roku, jeśli jest to ISA gotówkowy lub inwestycyjny.


Po drugie, wprowadzona zostanie możliwość częściowych transferów między różnymi kontami ISA.

Trzecia zmiana to zniesienie konieczności ponownego aplikowania o ISA, jeśli już posiadasz otwarte konto.

Czwarta zmiana dotyczy podniesienia minimalnego wieku otwarcia ISA gotówkowego z 16 do 18 lat, co ujednolici go z innymi typami ISA.

Zniesienie limitu dożywotniego

Od 6 kwietnia zostanie zniesiony limit dożywotni (Lifetime Allowance), czyli maksymalna kwota, jaką można zgromadzić na wszystkich kontach emerytalnych bez konieczności płacenia podatku.

Zastąpią go dwa nowe limity: limit jednorazowej wypłaty (268,275 funtów) oraz limit jednorazowej wypłaty w przypadku śmierci (1,073,100 funtów).

Podniesienie limitów na zasiłek na dziecko

Do tej pory rodzice zaczynali tracić prawo do pełnego zasiłku na dziecko (Child Benefit), gdy dochód jednego z partnerów przekraczał 50 000 funtów rocznie.

Jeśli dochód jednego z partnerów przekraczał 60 000 funtów rocznie, rodzina traciła prawo do jakiegokolwiek zasiłku na dziecko.


W ramach zmian próg dochodowy, od którego rodzice zaczynają tracić prawo do pełnego zasiłku na dziecko, zostanie podniesiony z 50 000 funtów do 60 000 funtów rocznie. Oznacza to, że rodziny, w których dochód jednego z partnerów wynosi między 50 000 a 60 000 funtów rocznie, będą teraz uprawnione do otrzymywania większej części zasiłku na dziecko niż wcześniej.

Ponadto górny próg dochodowy, od którego rodzice tracą prawo do jakiegokolwiek zasiłku na dziecko, zostanie podniesiony z 60 000 funtów do 80 000 funtów rocznie. Dzięki temu zmianie, rodziny, w których dochód jednego z partnerów wynosi między 60 000 a 80 000 funtów rocznie, będą teraz uprawnione do otrzymywania pewnej części zasiłku na dziecko, podczas gdy wcześniej nie miały do niego prawa.

Rozszerzenie darmowej opieki nad dziećmi

Pracujący opiekunowie dwulatków będą uprawnieni do 15 godzin darmowej opieki nad dziećmi tygodniowo, pod warunkiem że zarabiają mniej niż 100 000 funtów rocznie.

Obniżka składek na ubezpieczenie społeczne

Ponad 27 milionów pracowników może liczyć na wzrost wynagrodzenia o 450 funtów dzięki nowej obniżce składek National Insurance.


Zmiana ta oznacza, że osoba zarabiająca średnią pensję w wysokości 35 000 funtów zaoszczędzi ponad 448,60 funta rocznie.

Dla samozatrudnionych główna stawka National Insurance zostanie obniżona z 8% do 6%, co przekłada się na średnią oszczędność 350 funtów rocznie.

Podwyżka płacy minimalnej

Płaca minimalna i żywotna wzrosną do 11,44 funta dla pracowników w wieku 21 lat i starszych.

Pracownicy w wieku 18-20 lat otrzymają 8,60 funta, osoby poniżej 18 roku życia 6,40 funta, a praktykanci również 6,40 funta.

Podwyżka emerytur państwowych

Emerytura państwowa wzrośnie do 11 500 funtów rocznie dzięki mechanizmowi potrójnej blokady, co oznacza wzrost o ponad 900 funtów rocznie dla osób na pełnej nowej emeryturze państwowej.

Podwyżki cen za usługi mobilne, szerokopasmowe i telewizyjne

Opłaty za usługi mobilne, szerokopasmowe i telewizyjne wzrosną dla milionów osób, z podwyżkami sięgającymi do 8,8%.

Podwyżki podatku od nieruchomości (Council Tax)

Podwyżki podatku od nieruchomości, które wejdą w życie w kwietniu, dotyczą około 95% angielskich rad lokalnych, zgodnie z informacjami od County Councils Network.

Te zmiany mają bezpośredni wpływ na właścicieli nieruchomości w Anglii, ponieważ większość rad zdecydowała się na zwiększenie swoich stawek podatkowych.


Podwyżki będą różnić się w zależności od lokalnej rady, ale wiele z nich planuje zastosować maksymalny dozwolony wzrost, który wynosi 4,99%.

To oznacza, że właściciele nieruchomości mogą spodziewać się znacznego wzrostu swoich rocznych rachunków za podatek od nieruchomości.

Dla przeciętnej nieruchomości w bandzie D w Wielkiej Brytanii podwyżka o 4,99% oznacza wzrost rocznego podatku z obecnych 2 065 funtów do około 2 168 funtów, co stanowi wzrost o 103 funty.

Zobacz też:

Spadek rachunków za energię

Z kolei spadek rachunków za energię jest wynikiem obniżki pułapu cen przez regulatora energetycznego Ofgem.

Ta zmiana wprowadzona została w odpowiedzi na spadające ceny hurtowe energii i ma na celu zmniejszenie obciążenia finansowego gospodarstw domowych.

Średnie roczne rachunki za energię mają spaść o 238 funtów, co oznacza prawie 20 funtów miesięcznie mniej w porównaniu do poprzedniego pułapu cen. Pułap cen został obniżony z 1 928 funtów do 1 690 funtów.


Cena jednostkowa za gaz ma spaść z 7,42 pensa do 6,04 pensa, a cena za elektryczność z 28,62 pensa za kWh do 24,50 pensa za kWh.

Jednakże opłata stała, czyli kwota, którą płaci się codziennie za dostęp do energii, niezależnie od jej zużycia, wzrośnie.

Obniżka pułapu cen jest reakcją na zmiany na rynku energetycznym, w tym spadek cen hurtowych gazu i elektryczności.

Regulator Ofgem dostosowuje pułap cen, aby odzwierciedlić te zmiany i zapewnić, że rachunki za energię odzwierciedlają rzeczywiste koszty zakupu energii przez dostawców.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
HMRC zmusi ponad 650 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii, by po raz pierwszy zapłacili podatek
 Czytaj następny artykuł:
Miliony osób w Wielkiej Brytanii otrzymają dziś podwyżkę płacy minimalnej do 11,44 GBP na godzinę