Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

HMRC zmusi ponad 650 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii, by po raz pierwszy zapłacili podatek

W tym tygodniu ponad pół miliona emerytów w Wielkiej Brytanii otrzymujących państwową emeryturę po raz pierwszy zostanie objętych opodatkowaniem dochodów przez HMRC.

Jest to spowodowane wzrostem państwowych emerytur w zgodzie z inflacją, podczas gdy próg podatkowy pozostał zamrożony na poziomie 12,570 GBP (i pozostanie na tym poziomie do 2028 roku).


Wzrost państwowej emerytury o 8,5% w tym tygodniu sprawi, że wzrośnie ona do 11,502 GBP. Chociaż jest to mile widziane, oznacza to, że każdy emeryt z dodatkowym dochodem ponad 1,068 GBP rocznie – na przykład z prywatnej emerytury – otrzyma rachunek podatkowy.

Obliczenia przeprowadzone przez kancelarię prawną Lane Clarke & Peacock szacują, że ta zmiana sprawi, że około 650,000 emerytów zostanie wciągniętych do grupy o dochodach opodatkowanych.

Zgodnie z danymi Instytutu Studiów Fiskalnych (Institute for Fiscal Studies), około 8,5 miliona osób powyżej 65 roku życia zapłaci podatek od swoich dochodów – wzrost z około 4,9 miliona w 2010 roku.


Louise Jenkins, partner ds. podatków w Alvarez & Marsal, powiedziała blogowi Money: „Wspaniale jest mieć tę potrójną ochronę i zwiększenie stawki emerytalnej, ale musimy to także zrównoważyć z faktem, że kwoty wolne od podatku nie zmieniły się”.

„To spowoduje, że emeryci staną się zobowiązani do płacenia podatków oraz będą musieli zmierzyć się ze złożonościami administracyjnymi, które to ze sobą niesie.”

HMRC informuje, że dochód emerytalny przekraczający kwotę wolną od podatku jest wypłacany automatycznie poprzez system PAYE – więc emeryci nie muszą wypełniać zeznania podatkowego.


Jednak eksperci mówią, że w praktyce wielu emerytów będzie musiało to zrobić z powodu błędnych kodów podatkowych lub w celu odzyskania nadpłaconych środków.

Louise Jenkins stwierdziła: „Myślę, że to właśnie problem, który martwi wielu emerytów. Linie pomocy HMRC są notorycznie trudne do przejścia, a z perspektywy emeryta jest to naprawdę czasochłonne i frustrujące”.

Zobacz też:


Matthew Douglas, niezależny doradca finansowy, powiedział, że emeryci nieświadomi, że powinni płacić podatki, mogą otrzymać zawiadomienie o karze za opóźnienie.

„To może być kompletny administracyjny koszmar, a jaka będzie kara, gdy ludzie nie zapłacą, ponieważ po prostu nie wiedzą, co powinni zrobić?” - dodał.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways. Najnowsze zasady bagażu podręcznego
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany finansowe w kwietniu. 10 punktów, które wpłyną na Twój portfel