Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany w systemie imigracyjnym

Wielka Brytania rozpoczyna nowy rozdział w zarządzaniu swoimi granicami i systemem imigracyjnym.

Rząd brytyjski ogłosił, że do roku 2025 planuje zaoferować wszystkim posiadaczom wiz w UK ich cyfrowe odpowiedniki, tzw. eWizy.


Jest to część szeroko zakrojonego planu cyfryzacji systemu imigracyjnego i granicznego, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz ułatwienie podróżowania milionom osób.

Zmiany zostaną wprowadzone stopniowo, a posiadacze fizycznych dokumentów imigracyjnych, tacy jak karty stałego pobytu (BRP), otrzymają zaproszenia do stworzenia konta w systemie UK Visas and Immigration (UKVI) w celu dostępu do eWizy.

Rząd zapewnia, że prawie wszyscy posiadacze wiz będą mieli dostęp do swoich cyfrowych odpowiedników w ciągu najbliższych trzech lat.


eWiza, będąca cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnych dokumentów, ma szereg zalet. Przede wszystkim zabezpiecza przed oszustwami i kradzieżą, co jest częstym problemem w przypadku fizycznych dokumentów.

Ponadto ułatwia procedury podróżowania, eliminując potrzebę noszenia przy sobie papierowych dokumentów, co jest szczególnie ważne w przypadku ich zgubienia czy kradzieży za granicą – obecnie zastępowanie zagubionej karty BRP kosztuje 154 funty.

Cyfrowy system ma również na celu zwiększenie kontroli nad tym, kto przekracza granice UK.

Zintegrowanie eWizy z biometrycznymi danymi użytkownika ma zapobiegać fałszerstwom i nadużyciom.


Co więcej, osoby sprawdzające status imigracyjny będą mogły przeprowadzić szybkie weryfikacje online, co znacznie usprawni cały proces.

Tom Pursglove, minister ds. legalnej migracji i granic, podkreśla, że cyfryzacja granic i systemu imigracyjnego to klucz do „mocnego kontrolowania” tego, kto przyjeżdża do UK w celach mieszkalnych, zawodowych czy edukacyjnych.

Zobacz też:


Z zapowiedzi wynika, że pierwsze zaproszenia do systemu eWiza zostaną wysłane już w nadchodzące lato, a pełne wdrożenie planowane jest na 2025 rok.

Wdrożenie eWiz stanowi element szerszej strategii cyfryzacji rządowych usług w UK i jest odpowiedzią na potrzeby nowoczesnego społeczeństwa.


Inicjatywa ta ma szansę nie tylko uprościć życie milionów imigrantów w UK, ale również zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność administracyjną.

To ambitny krok naprzód, który z pewnością wyznaczy nowe standardy w zarządzaniu procesami migracyjnymi na świecie.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair wydaje ważne ostrzeżenie dla podróżnych
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair, Jet2, Easyjet, TUI. Ważna zasada, której złamanie może skutkować zakazem wstępu na pokład samolotu