Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ogromne zmiany w systemie zasiłków w Wielkiej Brytanii: Rishi Sunak zaostrza warunki

Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, zapowiedział radykalne zmiany w systemie zasiłków, które mogą wywołać szerokie skutki społeczne.

Jego najnowsza inicjatywa, którą ma zamiar wprowadzić w przypadku wygranej Konserwatystów w następnych wyborach generalnych, to usunięcie zasiłków dla osób zdolnych do pracy, które nie przyjmą oferty pracy w ciągu 12 miesięcy.

„Zasiłek dla bezrobotnych nie może być wyborem”

Rishi Sunak argumentuje, że wsparcie dla bezrobotnych powinno być „siecią bezpieczeństwa, a nie wyborem” i zapowiada „ambitne” podejście do pomocy osobom w powrocie do pracy.

Premier wyraża zaniepokojenie obecną „kulturą zwolnień lekarskich” i wzywa do redefinicji systemu wsparcia, aby skupić się na możliwościach pracy, a nie na ograniczeniach.

Zapowiedzi Konkretnych Zmian:

  • Ograniczenie Zasiłków: Zasiłki mają być usuwane po 12 miesiącach dla tych, którzy są zdolni do pracy, ale nie stosują się do warunków ustalonych przez ich doradców zawodowych, takich jak akceptacja oferty pracy.
  • Zaostrzenie Oceny Zdolności do Pracy: Osoby z mniej poważnymi problemami zdrowotnymi zmuszone do poszukiwania zatrudnienia.
  • Przegląd Systemu Zwolnień Lekarskich: Niezależni oceniający, zamiast lekarzy GP będą sprawdzać, czy dana osoba jest jeszcze zdolna do pracy.
  • Zmiany w Regulacjach Pracy: Osoby pracujące mniej niż połowa pełnego etatu będą musiały szukać dodatkowej pracy.
  • Konsultacje nad PIP (Personal Independence Payment): Rozważane zmiany w kryteriach kwalifikacyjnych i zastąpienie niektórych wypłat terapiami.

Reakcje i Krytyka

Propozycje premiera spotkały się z natychmiastową krytyką zarówno ze strony opozycji politycznej, jak i organizacji zajmujących się prawami osób niepełnosprawnych.

Partia Pracy oskarża rząd o „niewłaściwe zarządzanie NHS”, co w ich opinii przyczynia się do wykluczenia ludzi z rynku pracy, a Liberalni Demokraci i inne organizacje społeczne krytykują plany jako „atak na osoby niepełnosprawne” i „niebezpieczne”.


Dane z Biura Statystycznego (ONS) wskazują, że 9,4 miliona osób w wieku od 16 do 64 lat jest „ekonomicznie nieaktywnych”, z czego ponad 2,8 miliona osób przyznaje, że przyczyną jest długotrwała choroba.

Sunak zauważa, że pandemia COVID-19 miała znaczący wpływ na te statystyki i podkreśla potrzebę zmiany w podejściu do zdrowia psychicznego i zatrudnienia.


Premier Rishi Sunak broni swoich propozycji, twierdząc, że nie chodzi o zaostrzenie systemu zasiłków, lecz o inteligentniejsze i bardziej ukierunkowane wsparcie, które pomoże ludziom wrócić do zdrowia i do pracy.

Zmiany mają na celu stworzenie systemu, który faktycznie wspiera osoby potrzebujące, zamiast utrzymywać ich w pasywności.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Nie będzie swobodnego przepływu osób. Wielka Brytania odrzuca propozycję UE
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany, które wpłyną na miliony pracowników