Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nie będzie swobodnego przepływu osób. Wielka Brytania odrzuca propozycję UE

Wielka Brytania podjęła decyzję o odrzuceniu oferty Unii Europejskiej, która miała na celu ułatwienie młodym osobom w wieku od 18 do 30 lat nauki oraz pracy za granicą po Brexicie.

Propozycja Komisji Europejskiej zakładała wprowadzenie ograniczonego porozumienia, które nie przywracałoby pełnego swobodnego przepływu osób, ale zdecydowanie złagodziłoby obecne kontrole imigracyjne dla młodych ludzi przenoszących się między Wielką Brytanią a UE.


Mimo to Downing Street stanowczo wykluczyło wprowadzenie takiego schematu na poziomie całej Unii, argumentując, że swobodny przepływ osób został zakończony i nie ma planów na jego reintrodukuję​.

Rzecznik rządowy wyjaśnił, że „swobodny przepływ w ramach UE został zakończony” i nie ma planów, aby go przywracać na szczeblu całej Unii.

Wielka Brytania już prowadzi podobne schematy z niektórymi krajami spoza UE i jest otwarta na rozmowy o takich umowach z poszczególnymi krajami UE, ale nie na umowę obejmującą całą Unię.

Zamiast uniwersalnego rozwiązania, możliwe jest wprowadzenie umów dwustronnych, które będą regulować kwestie takie jak prawa podczas pobytu, ochrona przed wydaleniem, a także uznanie kwalifikacji czy unikanie podwójnego opodatkowania.


Przykłady takich umów można znaleźć między Australią a Nową Zelandią czy Argentyną a Brazylią​.

Komisja Europejska sugerowała, że nowy układ nie wprowadzi limitów ilościowych na ogólną liczbę młodych ludzi przemieszczających się między Wielką Brytanią a UE.

To mogłoby znacząco zmniejszyć kontrolę imigracyjną nad młodymi osobami, co jest istotne zarówno z perspektywy kulturalnej, jak i ekonomicznej.

Propozycja ta nie tylko ułatwiłaby mobilność młodzieży, ale również zrównałaby opłaty za naukę i umożliwiła dostęp do systemu zdrowotnego bez dodatkowych opłat.


Na przykład, zgodnie z propozycją, studenci z UE mieliby płacić takie same opłaty za naukę jak studenci brytyjscy i nie byliby obciążani roczną opłatą zdrowotną NHS, która obecnie wynosi od 776 GBP dla studentów i osób poniżej 18 roku życia do 1035 GBP dla pracowników​.

Decyzja ta spotkała się z krytyką, zarówno wewnątrz kraju, jak i poza jego granicami.

Krytycy argumentują, że ogranicza ona młodym ludziom możliwości zdobycia międzynarodowego doświadczenia oraz wpływa negatywnie na ich przyszłą karierę zawodową i osobiste rozwijanie się.


Dodatkowo Wielka Brytania zaimplementowała system punktowy dla imigrantów, który preferuje wysoce wykwalifikowanych pracowników i studentów, co stanowi odejście od poprzedniej polityki, która umożliwiała swobodniejszy przepływ osób mniej wykwalifikowanych czy tymczasowo pracujących​.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ambasada w Wielkiej Brytanii wydaje ważne ostrzeżenie dotyczące podróży do Polski
 Czytaj następny artykuł:
Ogromne zmiany w systemie zasiłków w Wielkiej Brytanii: Rishi Sunak zaostrza warunki