Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Anglia na czele. Młode Brytyjki piją, palą i używają e-papierosów częściej niż chłopcy

Nowe badanie przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazało, że młode dziewczęta w Wielkiej Brytanii piją alkohol, palą papierosy i używają e-papierosów w większym stopniu niż ich rówieśnicy.

Badanie, które objęło dane z 280,000 dzieci w wieku 11, 13 i 15 lat z 44 krajów, ujawnia, że Anglia jest na czele globalnych statystyk dotyczących nadużywania alkoholu przez dzieci.


Wyniki badania wskazują też, że młode dziewczyny w Wielkiej Brytanii piją alkohol, palą papierosy i używają e-papierosów częściej niż chłopcy, a Anglia zdobywa miano globalnego lidera w zakresie nadużywania alkoholu przez dzieci.

Zwiększone Używanie Substancji Uzależniających

Dziewczęta w wieku 13 i 15 lat w Wielkiej Brytanii częściej sięgają po alkohol, papierosy i e-papierosy niż chłopcy, co stawia je na niechlubnym pierwszym miejscu w europejskich statystykach.

Badanie wykazało, że aż dwie piąte dziewcząt w Anglii i Szkocji doświadczyło używania e-papierosów przed ukończeniem 15 roku życia, co jest wynikiem znacznie wyższym niż w innych badanych krajach, takich jak Francja, Niemcy i Hiszpania.

Wpływ na Zdrowie i Rozwój Młodzieży

Zdaniem ekspertów, wzrost popularności e-papierosów wśród młodzieży jest szczególnie niepokojący z uwagi na potencjalne długoterminowe skutki zdrowotne.

Rosnąca popularność e-papierosów wśród młodzieży budzi zaniepokojenie ze względu na potencjalne skutki zdrowotne, zwłaszcza że wiele z tych urządzeń zawiera nikotynę, która jest silnie uzależniająca.


Dr Jo Inchley z Uniwersytetu w Glasgow, koordynatorka międzynarodowa badania, wyraziła zaniepokojenie, podkreślając, że „poziomy używania e-papierosów w Wielkiej Brytanii są wyższe niż średnia w pozostałych krajach biorących udział w badaniu” i że „trendy te pogarszają się znacząco w stosunkowo krótkim czasie”.

Działania Rządowe

W odpowiedzi na te niepokojące dane, rząd Wielkiej Brytanii wprowadza środki mające na celu ograniczenie dostępności produktów tytoniowych i alkoholowych dla młodzieży.

Rzecznik rządu brytyjskiego zaznaczył, że palenie, używanie e-papierosów oraz picie alkoholu przez nieletnich może szkodzić ich rozwojowi.


Dodał, że dlatego wprowadzono ograniczenia wiekowe na sprzedaż tych produktów.

Rząd Wielkiej Brytanii dąży także do stworzenia pierwszego „wolnego od dymu” pokolenia w kraju.

W ramach nowego rządowego projektu ustawy o tytoniu i e-papierosach zaproponowano zakaz sprzedaży produktów tytoniowych osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku oraz wprowadzono regulacje mające na celu ograniczenie atrakcyjności e-papierosów dla dzieci.


Wyniki badania WHO są przestrogą dla społeczeństwa i władz, podkreślającą konieczność dalszych działań edukacyjnych i prewencyjnych.

Zrozumienie skali problemu i wdrażanie skutecznych strategii mających na celu ograniczenie używania alkoholu, papierosów i e-papierosów przez młodzież są kluczowe dla poprawy zdrowia publicznego i zapobiegania przyszłym problemom.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Pilne: Ryanair odwołał dziś 300 lotów
 Czytaj następny artykuł:
HMRC wydaje pilne ostrzeżenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii