Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Lista najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. Zwycięzca z majątkiem 37,2 miliarda GBP.

Najnowsza lista najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii według Sunday Times Rich List ujawnia, że Gopi Hinduja i jego rodzina pozostają na szczycie rankingu z majątkiem wynoszącym 37,2 miliarda GBP.

To już trzeci rok z rzędu, gdy rodzina Hinduja utrzymuje pozycję lidera, a ich fortuna wzrosła o ponad 2 miliardy GBP w ciągu roku.


Jednak nie wszyscy miliarderzy mieli tyle szczęścia, gdyż liczba miliarderów spadła drugi rok z rzędu z 171 w poprzednim roku do 165 obecnie. Największa liczba miliarderów wynosiła 177 w 2022 roku.

Oto 20 najbogatszych osób i rodzin w Wielkiej Brytanii według listy Sunday Times Rich List:

 1. Gopi Hinduja i rodzina - 37,2 miliarda funtów
  Najbogatsza rodzina w Wielkiej Brytanii zgromadziła swój majątek dzięki konglomeratowi Hinduja Group z siedzibą w Mumbaju, który działa w różnych sektorach, w tym bankowości, finansach, mediach i rozrywce oraz energetyce. Grupa zatrudnia około 200 000 pracowników na całym świecie.

 2. Sir Leonard Blavatnik - 29,25 miliarda funtów
  Drugi najbogatszy Brytyjczyk to ukraińsko-amerykański biznesmen i filantrop, który zgromadził swój majątek w Rosji. W 2020 roku wprowadził na giełdę Warner Music, którą kupił w 2011 roku.

 3. David i Simon Reuben i rodzina - 24,98 miliarda funtów
  Bracia Reuben zdobyli swój majątek dzięki inwestycjom w nieruchomości i technologie za pośrednictwem firmy private equity Reuben Brothers. Urodzeni w Mumbaju, dorastali w Wielkiej Brytanii.

 4. Sir Jim Ratcliffe - 23,52 miliarda funtów
  Współwłaściciel Manchester United i założyciel globalnej firmy chemicznej Ineos, Sir Jim Ratcliffe, spadł z drugiego na czwarte miejsce w rankingu, ponieważ jego majątek zmniejszył się o ponad 6 miliardów funtów.

 5. Sir James Dyson i rodzina - 20,8 miliarda funtów
  Angielski wynalazca i przedsiębiorca Sir James Dyson jest znany z założenia firmy technologicznej Dyson oraz wynalezienia odkurzacza cyklonowego bez worka w latach 70. Obecnie zajmuje się także przemysłem kosmetycznym, produkując popularne narzędzia do stylizacji włosów.

 6. Barnaby i Merlin Swire i rodzina - 17,2 miliarda funtów
  Rodzina Swire zdobyła swoje bogactwo dzięki Swire Group, globalnej firmie działającej w sektorach nieruchomości, transportu i przemysłu. Przewodniczący Barnaby Swire i jego kuzyn Merlin Swire są szóstym pokoleniem potomków założyciela grupy.

 7. Idan Ofer - 14,96 miliarda funtów
  Izraelski miliarder Idan Ofer, syn magnata żeglugowego Sammy'ego Ofera, ma udziały w branży żeglugowej, energetycznej oraz mniejszościowy udział w hiszpańskim klubie piłkarskim Atletico Madryt.

 8. Lakshmi Mittal i rodzina - 14,92 miliarda funtów
  Współwłaściciel Queens Park Rangers, Lakshmi Mittal, jest przewodniczącym ArcelorMittal, międzynarodowej firmy stalowej z siedzibą w Luksemburgu, będącej największym producentem stali w Europie, Ameryce Północnej i Południowej.

 9. Guy, George, Alannah i Galen Weston i rodzina - 14,49 miliarda funtów
  Rodzina Weston zdobyła swój majątek głównie dzięki inwestycjom w handel detaliczny. Mają udziały w Associated British Foods, właściciela sieci Primark.

 10. John Fredriksen i rodzina - 12,87 miliarda funtów
  Norweski magnat żeglugowy John Fredriksen posiada tankowce naftowe i inwestuje w hodowlę ryb, suchy transport masowy oraz platformy wiertnicze.

 11. Kirsten i Jorn Rausing - 12,63 miliarda funtów
  Kirsten Rausing odziedziczyła udziały w firmie Tetra Laval, która zrewolucjonizowała przechowywanie napojów, takich jak mleko i sok pomarańczowy, w kartonach zamiast w szklanych butelkach. Jest także zaangażowana w wyścigi konne, a jej mąż Jorn Rausing współwłaścicielem Tetra Laval.

 12. Alex Gerko - 12,05 miliarda funtów
  Matematyk urodzony w Moskwie, założył firmę handlu algorytmicznego XTX Markets w 2015 roku, która szybko się rozwinęła, mając biura na całym świecie, w tym w Nowym Jorku, Paryżu i Mumbaju.

 13. Michael Platt - 12 miliardów funtów
  Finansista z Preston, współzałożyciel i dyrektor generalny BlueCrest Capital Management, jednej z największych i najbardziej udanych firm inwestycyjnych na świecie.

 14. Charlene de Carvalho-Heineken i Michel de Carvalho - 11,75 miliarda funtów
  Charlene de Carvalho-Heineken odziedziczyła niemal ćwierć udziału w gigantycznym browarze Heineken po swoim ojcu Freddy'm Heinekenie. Jej mąż, były olimpijski narciarz Michel de Carvalho, jest członkiem zarządu firmy.

 15. The Duke of Westminster and the Grosvenor - 10,13 miliarda funtów
  Hugh Grosvenor, 33-letni siódmy książę Westminsteru, stał się miliarderem, gdy odziedziczył tytuł i kontrolę nad historycznymi posiadłościami Grosvenor po swoim ojcu w 2016 roku.

 16. Marit, Lisbet i Sigrid Rausing - 9,19 miliarda funtów
  Marit Rausing jest wdową po Hansie Ruasingu, który rozwinął firmę opakowaniową Tetra Pak założoną przez jego ojca w 1944 roku. Lisbet i Sigrid to ich dzieci.

 17. Carrie i Francois Perrodo i ich rodzina - 9,17 miliarda funtów
  Carrie Perrodo, urodzona w Singapurze, odziedziczyła jedno z największych rodzinnych przedsiębiorstw naftowych na świecie, Perenco, po śmierci swojego męża Huberta Perrodo w 2006 roku. Jej syn, amatorski kierowca wyścigowy Francois Perrodo, jest obecnie przewodniczącym Perenco.

 18. Nicky Oppenheimer i jego rodzina - 7,94 miliarda funtów
  Nicky Oppenheimer sprzedał swoje udziały w De Beers, największym producencie diamentów na świecie, w 2012 roku. Był trzecim pokoleniem w swojej rodzinie, które zarządzało De Beers, przejmując firmę w 2001 roku.

 19. Lord Bamford i rodzina - 7,65 miliarda funtów
  Lord Bamford kieruje JCB, firmą produkującą sprzęt budowlany o wartości wielu miliardów funtów, którą odziedziczył po swoim ojcu, Josephie Cyril Bamfordzie, w latach 70. Jest także dyrektorem think tanku Centre for Policy Studies.

 20. Denise, John i Peter Coates - 7,47 miliarda funtów
  Denise Coates, współzałożycielka i większościowy udziałowiec Bet365, jednej z największych firm hazardowych online na świecie, pochodzi z rodziny prowadzącej sklepy bukmacherskie w Stoke-on-Trent. Jej ojciec Peter Coates i brat John Coates, również współzałożyciel i dyrektor generalny, są częścią biznesu.


Lista Sunday Times Rich List 2024 pokazuje, jak zmienia się bogactwo najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii i jakie branże przynoszą największe zyski.

Warto zauważyć, że liczba miliarderów w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się, co jest związane z globalnymi wyzwaniami ekonomicznymi. W 2022 roku liczba ta osiągnęła szczyt 177, jednak w ciągu dwóch lat spadła do 165.

Zobacz też:


Wśród znaczących zmian na liście, Sir Jim Ratcliffe, współwłaściciel Manchester United, spadł z drugiego na czwarte miejsce po tym, jak jego majątek zmniejszył się o ponad 6 miliardów GBP.

Z drugiej strony, majątek Gopi Hinduja wzrósł o ponad 2 miliardy GBP, co umocniło jego pozycję lidera.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Tesco, Aldi, Asda i Co-op pilnie proszą o zwrot produktów. Sklepy oferują zwroty pieniędzy bez paragonu
 Czytaj następny artykuł:
Skażona woda w Wielkiej Brytanii. Potwierdzono 46 przypadków zachorowań