Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Skażona woda w Wielkiej Brytanii. Potwierdzono 46 przypadków zachorowań

Liczba potwierdzonych przypadków choroby przenoszonej przez wodę w Wielkiej Brytanii, wywołanej przez pasożyta, wzrosła ponad dwukrotnie.

Obecnie UK Health Security Agency (UKHSA) potwierdziła 46 przypadków kryptosporydiozy, choroby biegunkowej, a ponad 100 osób zgłosiło podobne objawy w rejonie Brixham.


Władze oraz South West Water potwierdziły, że pasożyt najprawdopodobniej dostał się do wody przez odchody zwierzęce, jednak śledztwo w tej sprawie nadal trwa.

Mimo że początkowo mieszkańcom informowano, że woda z kranu jest bezpieczna, testy wykazały „małe ślady” pasożyta Cryptosporidium, który powoduje kryptosporydiozę.

Wydano zalecenia dotyczące gotowania wody, które dotknęły 16 000 gospodarstw domowych i firm w Brixham, Boohay, Kingswear, Roseland oraz północno-zachodniej części Paignton.

Początkowo zaoferowano 15 funtów odszkodowania, ale w ciągu dwóch dni South West Water przeprosiło i zwiększyło kwotę do 115 funtów.


Jedna z lokalnych szkół podstawowych musiała zamknąć swoje drzwi z powodu braku bezpiecznej wody pitnej.

Laura Flowerdew, główna dyrektor ds. obsługi klienta w South West Water, potwierdziła, że najprawdopodobniej zawinił uszkodzony zawór zanieczyszczony odchodami zwierzęcymi.

Władze nadal prowadzą śledztwo, a mieszkańcy muszą gotować wodę przez co najmniej kolejne sześć lub siedem dni.

Minister zdrowia Victoria Atkins, przemawiając na Uniwersytecie w Exeter, powiedziała, że władze South West Water będą musiały odpowiedzieć na „bardzo trudne pytania” dotyczące tego incydentu. „Społeczność chce wiedzieć, jak doszło do takiej sytuacji i jakie były wydarzenia prowadzące do zanieczyszczenia wody” – dodała.


Profesor Paul Hunter z Uniwersytetu Anglii Wschodniej ostrzega, że jeśli pasożyt pozostanie w wodzie przez dłuższy czas, można spodziewać się kolejnych przypadków zachorowań przez następne dwa tygodnie.

Tymczasem właściciele hoteli w okolicy zgłaszają, że wybuch epidemii spowodował liczne odwołania rezerwacji, co negatywnie wpływa na ich działalność.

Stephen Colemansfield, właściciel Redlands Guest House w Brixham, powiedział Sky News, że wybuch epidemii „zniszczył jego biznes”.

„Nasi goście anulowali rezerwacje z powodu mieszanych sygnałów wysyłanych przez South West Water” – dodał.


Rob, główny szef kuchni w Steam Packet Inn w Kingswear, również podkreślił, że jego szwagier jest jednym z 46 potwierdzonych przypadków kryptosporydiozy i jest chory od dwóch tygodni.

UKHSA współpracuje z Torbay Council, South West Water, NHS Devon i Environment Agency nad rozwiązaniem tego problemu.

Mieszkańcy powinni być świadomi ryzyka i stosować się do zaleceń dotyczących gotowania wody, aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Lista najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. Zwycięzca z majątkiem 37,2 miliarda GBP.
 Czytaj następny artykuł:
Tysiące osób w Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o 300 GBP dodatku na rachunki i koszty życia