Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bank Anglii wydaje ważny komunikat w związku z wprowadzaniem nowych pieniędzy

Od środy 5 czerwca do obiegu weszły banknoty z portretem króla Karola III, ale może minąć trochę czasu, zanim staną się powszechnie widoczne w portfelach.

Nowe banknoty Banku Anglii będą stopniowo zastępować te, które są uszkodzone, lub będą wydawane, gdy wzrośnie zapotrzebowanie.


Król Karol jest dopiero drugim monarchą, który pojawił się na tych banknotach, po królowej Elżbiecie II, która po raz pierwszy pojawiła się na nich w 1960 roku.

Klienci mogą nadal używać obecnie krążących banknotów o nominale 5, 10, 20 i 50 funtów z portretem zmarłej królowej.

Rewersy obecnych polimerowych banknotów Banku Anglii, na których w porządku rosnącym znajdują się Sir Winston Churchill, Jane Austen, JMW Turner i Alan Turing, pozostają niezmienione.

Banknoty wydawane w Szkocji i Irlandii Północnej przedstawiają inne wizerunki, a nie monarchę.


Pierwsze nowe banknoty zostały wydrukowane w zeszłym roku, a długi czas wprowadzenia pozwolił na zaktualizowanie zautomatyzowanych maszyn akceptujących gotówkę, aby rozpoznawały nowe wzory. Portret króla jest oparty na zdjęciu wykonanym w 2013 roku.

W związku z wprowadzeniem nowych banknotów Bank Anglii wydał komunikat, w którym informuje, że banknoty z portretem królowej Elżbiety II pozostaną prawnym środkiem płatniczym i będą nadal używane, a nowe banknoty będą wydawane w miarę zastępowania zużytych banknotów i zwiększania zapotrzebowania na gotówkę.

Nie ma konieczności wymiany obecnych banknotów na nowe z wizerunkiem króla Karola III, ponieważ stare banknoty pozostaną prawnym środkiem płatniczym.

Jednak dla osób zainteresowanych nowymi banknotami, Bank Anglii wprowadził tymczasowe udogodnienia, umożliwiające zdobycie limitowanej liczby banknotów z portretem króla.

Możesz uzyskać nowe banknoty króla Karola III, korzystając z usługi wymiany pocztowej.


Wystarczy wysłać obecne lub stare banknoty wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym, a Bank Anglii odeśle Ci nowe banknoty w zamian.

Należy pamiętać, że wymienione banknoty mogą być wysłane tylko na adres w Wielkiej Brytanii.

Usługa wymiany będzie dostępna od 5 do 30 czerwca 2024 roku, z limitem 300 funtów na klienta.

Gotówka wysłana w nadmiarze tej kwoty zostanie zwrócona metodą pocztową, wskazaną przez Ciebie, wraz z 300 funtami w banknotach króla Karola III.

Wymiana w siedzibie Banku Anglii

Od 5 do 11 czerwca 2024 roku, punkt wymiany w Banku Anglii na ulicy Threadneedle Street będzie wydawał nowe banknoty z wizerunkiem króla Karola III.

Punkt jest otwarty zarówno dla mieszkańców Wielkiej Brytanii, jak i osób spoza kraju. Obowiązuje ten sam limit 300 funtów na klienta.

Wymiana banknotów powyżej tej kwoty w tych dniach skutkować będzie otrzymaniem banknotów z portretem królowej Elżbiety II.


Oczekuje się dużej liczby klientów i długiego czasu oczekiwania w tym okresie. Jeśli masz do wymiany banknoty starszych serii w nadmiarze 300 funtów, zaleca się unikanie tych dat.

Ludzie będą mogli zdobyć też nowe banknoty w wybranych oddziałach pocztowych.

Oto lista lokalizacji i kodów oddziałów pocztowych, gdzie banknoty będą dostępne w pierwszym dniu ich wprowadzenia:

 • Piccadilly Plaza (Manchester), M2 1BB
 • Sunderland City, SR1 1RR
 • Portsmouth, PO1 1AB
 • Birmingham, B2 4AA
 • The City of London, EC2M 5TE
 • Moorgate, EC2M 5TE
 • Broadway, SW1H 0AX
 • Great Massingham, PE31 6HP
 • Tetbury, GL8 8DB
 • Minchinhampton, GL6 9BN
 • Windsor, SL4 1AA
 • Houndsditch, E1 7BS
 • Woodstock, OX20 1SP
 • Poundbury, DT1 3AZ


Chociaż król pojawia się na banknotach, gotówka może zanikać z naszego życia.

„To historyczny moment, ponieważ po raz pierwszy zmieniliśmy suwerena na naszych banknotach” – powiedział gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey.

Zobacz też:


„Wiemy, że gotówka jest ważna dla wielu ludzi i zobowiązujemy się dostarczać banknoty tak długo, jak będzie na nie zapotrzebowanie”.

Jednak ankieta przeprowadzona przez Link, brytyjską sieć dostępu do gotówki i bankomatów, wykazała, że prawie połowa (48%) ankietowanych stwierdziła, że spodziewa się bezgotówkowego społeczeństwa w swoim życiu.


Ta sama proporcja uznała, że byłoby to problematyczne, a 71% ankietowanych stwierdziło, że nadal polega na gotówce w codziennym życiu.

Tymczasem dane stowarzyszenia konsumentów Which? pokazały, że w ciągu ostatnich dziewięciu lat zamknięto 6,000 oddziałów banków, pozostawiając wiele miejsc bez dostępu do gotówki.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Nowe kontrole graniczne w Wielkiej Brytanii. Eurotunnel wydaje oświadczenie
 Czytaj następny artykuł:
Tysiące rodzin w UK otrzyma dodatek 220 GBP lub bony na zakupy w supermarketach