Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

HMRC wprowadza duże zmiany dla kierowców w Wielkiej Brytanii

HMRC ogłosił znaczące zmiany dla tysięcy kierowców w Wielkiej Brytanii, wprowadzając nowe stawki paliwowe dla samochodów służbowych, które obejmują pojazdy elektryczne, diesla, hybrydowe, benzynowe i LPG.

Nowe stawki obowiązują od 1 czerwca i mają na celu ujednolicenie procesu zwrotu kosztów za paliwo oraz zapewnienie zgodności z przepisami podatkowymi.

Stawki doradcze dotyczące paliwa

Stawki te dotyczą wyłącznie pracowników korzystających z samochodu służbowego. Nie wolno ich stosować tych stawek w żadnych innych okolicznościach.

Darren Miller, ekspert motoryzacyjny z BigWantsYourCar.com, wyjaśnił znaczenie tych zmian dla kierowców: „Stawki doradcze dotyczące paliwa odgrywają ważną rolę w zarządzaniu kosztami związanymi z użytkowaniem samochodów służbowych. Te stawki, przeglądane kwartalnie przez HMRC, zapewniają ustandaryzowane ramy do zwrotu kosztów za podróże służbowe lub obliczania zwrotów za prywatne użytkowanie paliwa. Przestrzeganie tych stawek pozwala pracodawcom na zgodność z przepisami podatkowymi, jednocześnie efektywnie zarządzając wydatkami na samochody służbowe”.

Nowe stawki paliwa obowiązujące od 1 czerwca

Wraz z wprowadzeniem doradczej stawki elektrycznej dla w pełni elektrycznych samochodów, zaktualizowane stawki doradcze dotyczące paliwa obowiązujące od 1 czerwca stanowią znaczący rozwój w praktykach zwrotu kosztów paliwa.

  • Samochody benzynowe: Stawki będą się wahać od 14p do 26p za milę, w zależności od pojemności silnika.
  • Samochody LPG: Stawki wyniosą od 11p do 21p za milę.
  • Samochody diesla: Stawki będą wynosić od 13p do 20p za milę, również zależnie od pojemności silnika.

Pojazdy hybrydowe i ich stawki

Chociaż pojazdy hybrydowe oferują mieszankę efektywności paliwowej i korzyści dla środowiska, ich zwrot kosztów nadal podlega tym samym zasadom co samochody benzynowe i diesla.

Pracodawcy i pracownicy korzystający z samochodów hybrydowych muszą przestrzegać odpowiednich doradczych stawek paliwa, zależnie od rodzaju paliwa i pojemności silnika pojazdu.

Przejście na pojazdy elektryczne

W pełni elektryczne samochody będą teraz objęte zwrotem kosztów w wysokości 8p za milę, co stanowi obniżkę o 2p od grudnia 2023 roku.


Powoduje to obawy kierowców, że obecna polityka Doradczej Stawki Elektrycznej (AER) nie pokrywa wszystkich kosztów, pozostawiając wielu kierowców niedofinansowanych.

Zmiany wprowadzone przez HMRC mają na celu ułatwienie procesu zwrotu kosztów za paliwo, zapewnienie zgodności z przepisami podatkowymi oraz promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych wśród kierowców w Wielkiej Brytanii.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania wprowadza nagłą zmianę przepisów dotyczących płynów w bagażu podręcznym: pasażerowie znów ograniczeni do 100 ml
 Czytaj następny artykuł:
Opłaty za wynajem domów w UK rosną o 6,6% rocznie, ale tempo wzrostu zwalnia