Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza nagłą zmianę przepisów dotyczących płynów w bagażu podręcznym: pasażerowie znów ograniczeni do 100 ml

Rząd Wielkiej Brytanii zarządził niespodziewaną zmianę przepisów dotyczących bezpieczeństwa na lotniskach w związku z obawami dotyczącymi nowego sprzętu, który pozwala pasażerom na pozostawienie płynów w bagażu podręcznym.

Lotniska wyposażone w nowe skanery zostały zmuszone do ponownego wprowadzenia starych zasad od północy w sobotę, co oznacza, że podróżni będą ograniczeni do przewożenia płynów, aerozoli i żeli w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml.

Obawy dotyczące nowego sprzętu

Jak podaje The Independent, pojawiło się wiele obaw dotyczących nowego sprzętu, który jest również używany na zagranicznych lotniskach, takich jak Schiphol w Amsterdamie i Shannon w Irlandii.

Chociaż bezpieczeństwo nigdy nie zostało zagrożone, na kilku lotniskach używających nowych skanerów doszło do długich kolejek z powodu wyższego, niż oczekiwano wskaźnika odrzutów, co zmuszało pracowników ochrony do ręcznego przeszukiwania bagażu.

Źródła podały, że nieszkodliwe płyny, takie jak krem do opalania, były błędnie identyfikowane jako substancje wysokiego ryzyka.

Powrót do starych zasad

Rząd poinformował lotniska z „ze skanerami nowej generacji” – które miały zakończyć uciążliwość związaną z wyjmowaniem kosmetyków do przezroczystych plastikowych torebek do osobnego skanowania – aby wróciły do starych zasad dotyczących płynów, aerozoli i żeli. Elektronika, taka jak laptopy, pozostaje nietknięta.

„Ten tymczasowy krok ma na celu umożliwienie dalszych ulepszeń nowego systemu kontrolnego i wpłynie tylko na niewielką liczbę pasażerów” - poinformował Departament Transportu (DfT) w zaskakującym oświadczeniu w piątkowy wieczór.


Dla większości pasażerów środki bezpieczeństwa pozostaną niezmienione, gdyż wiele lotnisk nie wprowadziło jeszcze nowych skanerów.

Lotniska objęte nowymi przepisami

Jedynie pasażerowie podróżujący z lotnisk London City, Newcastle, Leeds Bradford, Aberdeen, Southend i Teesside będą dotknięci zmianami.

Rzecznik DfT powiedział: „Od godziny 00:01 w niedzielę 9 czerwca 2024 roku, ograniczenia 100 ml dotyczące płynów zostaną tymczasowo przywrócone dla pasażerów podróżujących z sześciu regionalnych lotnisk, gdzie Checkpointy Nowej Generacji (NGSC) są w pełni operacyjne”.

Opóźnienia we wprowadzeniu nowego sprzętu

Wprowadzenie nowego sprzętu było już opóźniane. W 2022 roku wyznaczono cel, aby skanery były obecne na wszystkich lotniskach od tego miesiąca, ale urzędnicy przyznali wcześniej w tym roku, że termin nie zostanie dotrzymany. Żadne z sześciu największych lotnisk w Wielkiej Brytanii – Heathrow, Gatwick, Manchester, Stansted, Luton czy Edynburg – nie jest w pełni zgodne z nowymi przepisami.


Ograniczenia zostały wprowadzone w 2006 roku po „spisku bombowym z płynami” na transatlantyckim locie.

Ostatnia decyzja zapadła kilka dni po tym, jak lotnisko w Birmingham ponownie wprowadziło stary limit 100 ml, obwiniając regulacyjne przeszkody.

Lotnisko twierdzi jednak, że pasażerowie nie muszą przenosić płynów w osobnych torbach. Na lotnisku jednak ostatnio tworzyły się długie kolejki do kontroli bezpieczeństwa.

Nick Barton, dyrektor generalny lotniska w Birmingham, powiedział: „Od otwarcia naszej nowej strefy bezpieczeństwa, mimo że jesteśmy jednym z pierwszych lotnisk w Wielkiej Brytanii, które spełniają wymogi, byliśmy ograniczeni w użyciu naszego wielomilionowego sprzętu ze względu na kwestię regulacyjną, co oznaczało, że musieliśmy ograniczyć płyny do 100 ml. Ta zasada została teraz wprowadzona na skalę krajową”.


„Pomimo obowiązywania zasady 100 ml, nadal mamy niezgodne torby z płynami przekraczającymi dopuszczalną ilość, co prowadzi do nieefektywności naszego sprzętu i wydłuża czas oczekiwania pasażerów w kolejce”.

„Teraz konieczne jest, aby wszyscy pasażerowie przestrzegali ogólnokrajowej zasady, aby zapewnić płynniejsze i prostsze przejście przez lotnisko. Torba niezgodna z płynami przekraczającymi 100 ml może wydłużyć podróż każdego pasażera przez kontrolę bezpieczeństwa o nawet 20 minut”.

„Wszyscy podróżujący pasażerowie powinni sprawdzić swój bagaż podręczny, aby upewnić się, że spełnia on to ograniczenie” – dodał.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Setki podróżujących z Ryanair muszą dopłacać 46 GBP na lotnisku przez prosty błąd
 Czytaj następny artykuł:
HMRC wprowadza duże zmiany dla kierowców w Wielkiej Brytanii