Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Tesco, Sainsbury's, Aldi i Asda pilnie proszą o zwrot produktów. Nie jedz ich mogą być skażone

Wielka Brytania zmaga się z wybuchem epidemii E. coli, co spowodowało wycofanie z rynku wielu produktów spożywczych przez największe sieci supermarketów, takie jak Tesco, Sainsbury's, Aldi i Asda.

Greencore Group, producent kanapek, wrapów i sałatek, podjął środki ostrożności, wycofując te produkty z powodu możliwego zanieczyszczenia bakteriami E. coli.


Skala problemu

Greencore Group, który dostarcza produkty do sieci Aldi, Asda, Sainsbury's i innych sklepów, oraz Samworth Brothers Manton Wood, dostawca produktów dla Tesco, ogłosili wycofanie produktów w odpowiedzi na ustalenia Food Standards Agency (FSA), Food Standards Scotland (FSS) oraz UK Health Security Agency (UKHSA).

Instytucje te pracują nad identyfikacją przyczyny trwającej epidemii E. coli wytwarzającej toksynę shiga (STEC).


Produkty objęte wycofaniem

Wśród produktów objętych wycofaniem znalazły się m.in.:
  • Aldi Chicken Fajita Triple Wrap
  • Asda Smoky Beans and Cheddar Cheese Wrap
  • Asda Chicken & Bacon Club Sandwich
  • Sainsbury’s Greek Style Wrap
  • Tesco Chicken Salad Sandwich
  • Tesco Chicken Salad Sub
  • The Gym Kitchen Peri Peri Chicken Chilled Wrap
  • OneStop Tuna Crunch Sub
  • OneStop Chicken Salad Sandwich

Oświadczenia producentów i sieci supermarketów

Greencore Group wydał oświadczenie: „Jako środek ostrożności, dobrowolnie wycofaliśmy szereg kanapek i wrapów z powodu potencjalnego ryzyka dla bezpieczeństwa żywności.

Greencore przestrzega najwyższych standardów bezpieczeństwa żywności i ściśle współpracujemy z Food Standards Agency oraz naszymi dostawcami, aby lepiej zrozumieć możliwe źródło problemu.”

Tesco i One Stop również podjęły kroki w celu wycofania różnych kanapek i wrapów z powodu możliwego zanieczyszczenia E. coli.


E. coli nie została wykryta w tych produktach, ale są one wycofywane jako środek ostrożności.

Asda wydała oświadczenie, w którym przeprasza swoich klientów: „Jeśli zakupiłeś którykolwiek z powyższych produktów, przynieś go z powrotem do najbliższego sklepu, gdzie otrzymasz pełny zwrot pieniędzy. Nie potrzebujesz paragonu. Bardzo przepraszamy za wszelkie niedogodności.”

Sainsbury’s również podjęło środki ostrożności, wycofując powyższe produkty i prosząc klientów, którzy je zakupili, o niekonsumpcję i zwrot do najbliższego sklepu Sainsbury’s w celu otrzymania pełnego zwrotu pieniędzy.


Rzecznik Boots dodał: „W odpowiedzi na wycofanie produktów Greencore, Boots podejmuje środki ostrożności, wycofując szereg swoich kanapek i wrapów.”

Informacje o bakterii E. coli

E. coli to zróżnicowana grupa bakterii, które normalnie żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Niektóre typy są nieszkodliwe, ale inne mogą powodować poważne choroby.

Zobacz też:


Testy wykazały, że typ E. coli w tej epidemii to E. coli STEC O145, który produkuje toksynę shiga – toksynę mogącą atakować błonę śluzową jelit.

W związku z wybuchem epidemii E. coli i wycofaniem produktów spożywczych z rynku konsumenci są proszeni o zwracanie uwagi na wszelkie ogłoszenia dotyczące wycofania produktów i przestrzeganie zaleceń dotyczących ich zwrotu.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
30 milionów kierowców w Anglii narażonych na grzywny po ujawnieniu ich danych przez DVLA
 Czytaj następny artykuł:
Tysiące mieszkańców Wielkiej Brytanii otrzymają voucher o wartości 300 funtów do supermarketów