Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Chaos na lotniskach w Wielkiej Brytanii. Tysiące pasażerów dotkniętych odwołaniami i opóźnieniami lotów

Tysiące pasażerów zostało dotkniętych odwołaniami i opóźnieniami lotów na lotniskach w Wielkiej Brytanii po wydaniu przez Met Office żółtego ostrzeżenia pogodowego.

Na lotnisku London Heathrow odwołano jeden lot, a dwanaście zostało opóźnionych.


Na lotnisku Gatwick odwołano dwa loty, a trzynaście jest opóźnionych. Ponadto pięć lotów mających lądować na Gatwick zostało odwołanych, a dziewiętnaście jest opóźnionych.

Strona monitorująca loty Flightaware donosi również o odwołaniach i opóźnieniach na lotniskach w Bristolu i Manchesterze. Sytuacja ta nastąpiła po tym, jak ponad 125 samolotów zostało uziemionych przez ogony huraganu Beryl.

Około 10 000 pasażerów British Airways i EasyJet zostało dotkniętych opóźnieniami na początku tego tygodnia. Huragan Beryl przyniósł zniszczenia w Meksyku, Karaibach i Teksasie, zabijając co najmniej 11 osób.

W Wielkiej Brytanii Met Office wydało żółte ostrzeżenie pogodowe, które będzie obowiązywać w północnej Szkocji do północy.

Intensywne opady deszczu przesuwają się powoli przez strefę ostrzeżenia, powodując chaos w podróżach. Nawet 90 mm deszczu może spaść w regionie Grampianów i północno-zachodnich Highlands.


Istnieje niewielkie ryzyko przerw w dostawie prądu i innych usług dla niektórych domów i firm, które mogą zostać uszkodzone przez powodzie.

W miejscach, gdzie wystąpią powodzie, możliwe są opóźnienia lub odwołania usług kolejowych i autobusowych. Rozpryski i powodzie mogą prowadzić do trudnych warunków jazdy i zamknięcia niektórych dróg.

Niektóre społeczności mogą zostać odcięte przez zalane drogi, ostrzegają meteorolodzy. Szybko płynąca lub głęboka woda powodziowa może stanowić „zagrożenie dla życia" w strefie ostrzeżenia.

Agencja Ochrony Środowiska wydała czerwone ostrzeżenie powodziowe dla rzeki Maun w Nottinghamshire oraz 25 bursztynowych ostrzeżeń powodziowych w Anglii. Pięć bursztynowych ostrzeżeń powodziowych obowiązuje w Szkocji, nakładając się na strefę żółtego ostrzeżenia.


Prawa pasażerów dotyczące odszkodowań za opóźnienia i odwołania lotów

Zgodnie z brytyjskim prawem, linie lotnicze muszą zapewnić odszkodowanie, jeśli twój lot przybywa do miejsca docelowego z opóźnieniem większym niż trzy godziny.

Jeśli lecisz do lub z Wielkiej Brytanii, twoja linia lotnicza musi pozwolić ci wybrać zwrot pieniędzy lub lot alternatywny.

Możesz odzyskać pieniądze za część biletu, której jeszcze nie wykorzystałeś. Jeśli zarezerwowałeś lot w obie strony i odwołano ci pierwszy lot, możesz otrzymać pełny zwrot kosztów biletu powrotnego.

Jeśli podróż jest niezbędna, linia lotnicza musi znaleźć ci alternatywny lot, nawet z inną linią lotniczą.


Kiedy nie przysługuje odszkodowanie?

Linia lotnicza nie musi zwracać pieniędzy, jeśli lot został odwołany z przyczyn niezależnych od nich, takich jak ekstremalne warunki pogodowe.

Zobacz też:


Zakłócenia spowodowane przez takie sytuacje jak strajki pracowników lotnisk lub kontroli lotów również nie kwalifikują się do odszkodowania.

Niektóre linie lotnicze mogą rozszerzać definicję „nadzwyczajnych okoliczności”, ale możesz to zakwestionować poprzez organ nadzorujący lotnictwo, Civil Aviation Authority (CAA).

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Nowe przepisy dotyczące ograniczenia prędkości. Jak wpłyną na kierowców w Anglii?
 Czytaj następny artykuł:
Nowe banknoty 20 GBP mogą być warte tysiące funtów. Sprawdź, czy masz je w portfelu